REKLAMA

Ludowcy nie poprą kolejnej ustawy o TK, a Kukiz'15?

  • Autor: PAP/JS
  • 01 grudnia 2016 21:23
 Ludowcy nie poprą kolejnej ustawy o TK, a Kukiz'15? Według Rzymkowskiego, żadna ustawa nie jest w stanie zakończyć sporu wokół TK (fot. Sejm/twitter)

Nikt nie ma wątpliwości, że chodzi tak naprawdę o wyczyszczenie przez PiS Trybunału Konstytucyjnego z nie swoich pracowników i zastąpienie ich nominantami z klucza politycznego; PSL nie widzi możliwości poparcia tej ustawy - mówił w Sejmie poseł ludowców Krzysztof Paszyk.

W czwartek wieczorem Sejm debatuje nad projektem przepisów wprowadzających ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK. Paszyk zapowiedział, że PSL nie poprze tej ustawy. Jak przekonywał, cofa ona instytucję Trybunału "o kilkadziesiąt lat".

"Nikt chyba nie ma wątpliwości, że chodzi tak naprawdę o wyczyszczenie tej instytucji z nie swoich pracowników i zastąpienie ich nominantami z klucza politycznego. Specjalny pełnomocnik przewidziany w projekcie jako likwidator Biura Trybunału będzie tak naprawdę obsadzał TK pewnie tzw. misiewiczami" - powiedział poseł ludowców.

Wyraził też ubolewanie, że nie było w Sejmie ws. Trybunału "woli kompromisu i wzajemnego poszanowania, że gesty porozumienia były gestami fałszywymi". "Klub poselski PSL nie widzi możliwości poparcia tej ustawy" - oświadczył Paszyk.

"Żadna ustawa, nawet najlepsza, nie jest w stanie zakończyć sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego; spór ten należy rozwiązać "na poziomie konstytucyjnym" - mówił z kolei w Sejmie poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

Według Rzymkowskiego, żadna ustawa nie jest w stanie zakończyć sporu wokół TK. "Znowu opinia publiczna świata, zupełnie niepotrzebnie, będzie zajmowała się, zupełnie jałowym, z punktu widzenia zwykłych Polaków, sporem wokół TK. Bo parlamentarzyści w polskim Sejmie nie są w stanie się dogadać i zakończyć tego, naprawdę już żenującego, sporu wokół Trybunału. Żadna ustawa, nawet najlepsza nie jest w stanie zakończyć tego sporu" - oświadczył poseł.

Jego zdaniem, spór wokół TK można rozwiązać "na poziomie konstytucyjnym". "Jeśli wysoka izba nie zdecyduje się na rozwiązanie tego sporu na poziomie konstytucyjnym, ten spór będzie trwał" - zaznaczył poseł Kukiz'15

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA