REKLAMA

Łukasz Piebiak: Minister wykonał swoje kompetencje odwołując trzech wiceprezesów sądu

  • Autor: PAP/JS
  • 20 września 2017 23:07
Łukasz Piebiak: Minister wykonał swoje kompetencje odwołując trzech wiceprezesów sądu Jak przypomniał wiceminister Piebiak "to minister ma kompetencje powołania prezesa i wiceprezesów na wniosek prezesa" (fot.:PTWP)

Trudno się zgodzić z uchwałą wyrażającą dezaprobatę ws. odwołania wiceprezesów SO w Warszawie; minister sprawiedliwości wykonał swoje kompetencje, powołał inne osoby po to, aby - w swoim przekonaniu - umożliwić lepsze funkcjonowanie sądu - ocenił wiceszef MS Łukasz Piebiak.

• Sędziowie mają prawo do swojej oceny wykonania kompetencji przez ministra. Oni mają swoją ocenę, a Ministerstwo Sprawiedliwości ma swoją - mówił wiceminister.

• Jak dodał, nowa prezes może normalnie wykonywać swoje obowiązki.

Wiceminister odniósł się tym samym do uchwał przyjętych przez zgromadzenie sędziów z okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. Wyrazili oni zdecydowaną dezaprobatę wobec decyzji ministra sprawiedliwości odwołującej troje wiceprezesów tego sądu; zdecydowali też o niegłosowaniu ws. opinii dotyczącej powołania nowej prezes SO Joanny Bitner.

"Na tym polega samorządność sędziowska, że działając w ramach zgromadzenia sędziowie mogą podejmować uchwały takie, jakie uważają za stosowne" - powiedział wiceminister Piebiak.

Jak dodał, trudno się zgodzić z uchwałą wyrażającą dezaprobatę w sprawie odwołania wiceprezesów SO w Warszawie. "Minister sprawiedliwości wykonał swoje kompetencje odwołując trzech wiceprezesów, powołał inne osoby po to, aby - w swoim przekonaniu - umożliwić lepsze funkcjonowanie sądu i nowego prezesa" - zaznaczył.

Dlatego - podkreślił - nie zgadza się z oceną, iż decyzja ta była złym posunięciem. "Ale sędziowie mają prawo do swojej oceny wykonania kompetencji przez ministra. Oni mają swoją ocenę, a Ministerstwo Sprawiedliwości ma swoją. Jestem przekonany, że przyszłość udowodni, że nasza ocena była właściwa, a nowe kierownictwo SO w Warszawie będzie lepsze od poprzedniego" - mówił.

Z kolei odnosząc się do drugiej uchwały, w której zgromadzenie odmówiło głosowania nad wnioskiem nowej prezes SO Joanny Bitner w przedmiocie wyrażenia opinii co do powołania jej na funkcję prezesa oraz powołania wiceprezesów tego sądu, wiceminister Piebiak ocenił, iż "podjęto bardzo rozsądną decyzję".

"Zgromadzenie zdecydowało, że nie będzie dokonywać oceny nowego kierownictwa SO z tego względu, iż ustawa nie przewiduje takiego obowiązku (...) uznano, że nie ma do tego podstawy" - wskazał. Jak dodał jednocześnie wśród sędziów pojawiły się argumenty, że dokonywanie oceny nowej prezes po kilku dniach urzędowania "jest nierozsądne".

Jak przypomniał wiceminister Piebiak "to minister ma kompetencje powołania prezesa i wiceprezesów na wniosek prezesa, minister ma kompetencje ich odwoływania i w związku z tym to minister bierze odpowiedzialność za te decyzje personalne". "Nie ma co do tego mieszać zgromadzenia, bo nie ma ono w tej kwestii żadnych uprawnień" - dodał.

"Skoro nie doszło do takiego opiniowania, to nowa prezes może normalnie wykonywać swoje obowiązki" - powiedział wiceminister. Jak zauważył uchwałę podjęto stosunkiem głosów 71 do 11, a to oznacza, że nawet wśród członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" koncepcja takiego opiniowania nie uzyskała jednomyślności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA