REKLAMA

Łukasz Schreiber w Sejmie: Proponowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny

  • Autor: PAP/JS
  • 23 listopada 2017 17:01
Łukasz Schreiber w Sejmie: Proponowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny W Sejmie odbywa się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych autorstwa PiS (fot. pixabay.com)

Projektowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny - powiedział poseł Łukasz Schreiber (PiS), prezentując projekt PiS zmian w Kodeksie wyborczym. Podkreślił, że zwiększają one jawność i transparentność procesu wyborczego, a także wzmacniają rolę radnych.

• Schreiber podkreślił, że PiS, które proponowało dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast od dawna, ma liczne argumenty za tą zmianą.

• "Jest absolutną nieprawdą i fake newsem ze strony opozycji jakoby ta zmiana, w ten sposób przygotowana, by kadencję liczyć od 2018 r., była zaplanowana, aby to cofnąć w czasie, zaliczyć kadencje, które już zostały odbyte" - powiedział

W Sejmie odbywa się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych autorstwa PiS.

Scheiber przedstawiając projekt mówił, że zwiększa on możliwości obywateli w udziale w samorządach. "Można powiedzieć, że to jest taki proobywatelski pakiet demokratyczny" - powiedział.

Jak zaznaczył, projektowane przepisy zwiększają też możliwości radnych, zwiększają rolę radnych, zwiększają także rolę klubów radnych opozycyjnych. Zaznaczył, że projektowane przepisy zwiększają też jawność i transparentność procesu wyborczego.

Trzecia część propozycji, która - jak zaznaczył - wzbudza największe emocje, "choć wcale nie jest z nich najważniejszą" - to zmiany systemowe. "Początkiem wszystkiego był rok 2010. To wówczas podczas wyborów samorządowych wszyscy, po tym jak wyniki były przedstawione, przecierali oczy ze zdumienia. Nie ze względu na wynik wyborczy, ale w związku z tym, że mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną plagą głosów nieważnych" - mówił poseł PiS.

Schreiber podkreślił, że PiS, które proponowało dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast od dawna, ma liczne argumenty za tą zmianą. "Jest absolutną nieprawdą i fake newsem ze strony opozycji jakoby ta zmiana, w ten sposób przygotowana, by kadencję liczyć od 2018 r., była zaplanowana, aby to cofnąć w czasie, zaliczyć kadencje, które już zostały odbyte" - powiedział. W jego ocenie przypisywanie takiego zamiaru projektodawcom jest "próbą manipulacji".

Według niego "tworzenie fake newsów" dotyczy także proponowanego zniesienia organizacji wyborów przez wójtów. Przedstawiciel wnioskodawców przekonywał, że w skali kraju znany jest szereg procesów, w których wójtowie jako osoby najbardziej zainteresowane przebiegiem wyborów, czy też sekretarze gmin, byli skazywani za fałszowanie wyborów.

Schreiber bronił także pomysłu rozszerzenia możliwości kandydowania na osoby niepochodzące z jednostek terytorialnych, w których startują. "Wszyscy państwo wiecie na tej sali, że bardzo często, zwłaszcza osoby z dużych miast wyprowadzają się kawałek dalej, do ościennych gmin. Czasem są to osoby, które są wieloletnimi radnymi albo zaangażowane w życie miasta. Czy mamy wobec tego powielać sytuację, która ma miejsce dzisiaj, że są fikcyjnie zameldowani u babci, cioci i udają, że - chociaż mieszkają z rodziną - z żoną się tylko widują?" - mówił poseł PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szok 2017-11-24 12:43:50
    Zabiera się wolności obywatelskie a to społeczeństwo jak stado baranów nic nie robi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA