REKLAMA

Lustracja: Teczka Jerzego Zelnika miała się znaleźć w IPN

 • Autor: GP
 • 07 marca 2016 10:35
Lustracja: Teczka Jerzego Zelnika miała się znaleźć w IPN Jerzy Zelnik (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• W piątek (4 marca) pojawiła się informacja o odnalezieniu akt współpracy agenta SB, którym miał być w latach 60. reżyser i aktor Jerzy Zelnik.
• Współpraca miała trwać między 1963 lub 1965 a 1968 rokiem. Jerzy Zelnik jest postacią, której poglądy polityczne są bliskie Prawu i Sprawiedliwości.

4 marca media poinformowały o znalezieniu w antach IPN teczki współpracownika SB, którym miał być Jerzy Zelnik. W poniedziałek (7 marca) "Gazeta Wyborcza" podała informację, że w dokumentach figuruje zobowiązanie do współpracy z połowy lat 60-tych XX w. Ma mieć ono charakter "dobrowolnego" przystania na warunki współpracy przedstawione przez SB, a uzasadnieniem ma być "wiara w socjalizm."

Współpraca Zelnika miała trwać stosunkowo krótko, bo już w 1968 roku artysta miał zrezygnować. Dokładna zawartość dokumentów nie jest jeszcze znana.

Jerzy Zelnik jest reżyserem, aktorem filmowym, telewizyjnym i filmowym. Urodzony w 1945 roku zagrał w wielu filmach, w tym był odtwórcą ważnej roli w "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza. Wielokrotnie udzielił swojego poparcia Prawu i Sprawiedliwości, był członkiem komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2010 roku.

W głośnym filmie "Smoleńsk" Antoniego Krauze zagrał rolę Tomasza Turowskiego, dyplomaty. Film wchodzi na ekrany kin w tym roku, 15 kwietnia.

Przeczytaj: Jest kolejna propozycja kompromisu w sprawie TK

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Pecunia non olet 2016-03-08 01:12:38
  Do Jasińska: Bełkot - wytłumaczenie jest proste - nie ma talentu a chciał grać główne role bo za to była kasa. I po co tyle słów.
 • meg. 2016-03-07 16:42:53
  Zelnik powiedział, że jeśli skrzywdził kogoś w owym czasie, przeprasza za to. Akt skruch i żalu, chyba jest odpowiednim stanem...
 • Jasińska 2016-03-07 13:12:26
  Znając Zelnika...jestem pewna, ze nikomu krzywdy nie zrobił tak jak BOLEK, który sprzedał swoich kolegów w kolekturze SB! Lata 60....a szczególnie stan wojenny były bezwzględnym wymogiem podpisania tzw. "lojalki" ludzi piastujących wysokie stanowiska...wszyscy sędziowie i prokuratorzy...a także dziennikarze szczególnie "naczelni" albo podpisali , albo tracili posadę!!! Mam znajomego, który nie podpisał lojalki...i przestał być "naczelnym"...a kościół tez nie pomógł...bo Macharski nie mógł pomagać niewierzącym... Nie dotyczyło to prostaków takich jak BOLEK!!!! - on z donosicielstwa zrobił sobie źródło utrzymania!!! Nie wierzcie w bajki, że jakikolwiek sędzia..prokurator...dziennikarz...aktor...itp...a nawet słaby kandydat na studia...(był pewien procent takich SB ckich studentów) nie podpisał lojalki z SB...czy UB!!! Należy jednak powiedzieć jasno: to, ze ktoś podpisał, a była to naprawdę armia ludzi - nie znaczy, ze był SZUJĄ jak analfabeta z patologii PO PO wskiej her BOLEK!! Nie umniejszajcie pazerności i sprytu analfabety..donosiciela za kasiorę...prostaka..woła...człowieka bez żadnych zasad i moralności co nawet grób swojego pierworodnego nieślubnego syna zrównał z ziemią....jednych kolegów zamordował wespół z SB!!!a za drugich brał kasiore w kolekturze SB!! Upublicznić akta Zelnika...i przekonamy się, że nic tam nie ma co by było krzywdzące dla innych...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA