REKLAMA

Macierewicz: Brexit nie osłabi NATO

 • Autor: PAP
 • 24 czerwca 2016 19:05
Macierewicz: Brexit nie osłabi NATO - Każde państwo ma prawo decydować o swoim losie, Wielka Brytania tak zdecydowała, jak zdecydowała - powiedział Macierewicz. (fot.pis.org.pl)

- Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie będzie miało wpływu na brytyjskie stanowisko wobec NATO, nie osłabi też sojuszu - ocenił minister obrony Antoni Macierewicz.

- Nie ma powodu, żeby histerycznie patrzeć na te wydarzenia. Unia Europejska jest organizacją państw suwerennych, narodowych, niepodległych. Każde państwo ma prawo decydować o swoim losie, Wielka Brytania tak zdecydowała, jak zdecydowała - powiedział Macierewicz dziennikarzom. - Nie sądzę, by miało to jakikolwiek wpływ osłabiający NATO - dodał.

- W tej sytuacji oczywiście głównym integratorem i gwarancją bezpieczeństwa państw narodowych - z punktu widzenia militarnego - jest sojusz północnoatlantycki, mówiliśmy wielokrotnie, że tak jest - dodał.

Czytaj też: Cymański: Brexit jest faktem, ale nie będę z tego powodu otwierał szampana

Szef MON powiedział, że ewentualny Brexit był przedmiotem wielu spotkań z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem i z brytyjskimi ambasadorami w Polsce, a także tematem rozmów w szerszym gronie europejskich państw. Podkreślił, że przedstawiciele Wielkiej Brytanii za każdym razem zapewniali, że ich kraj nie zmieni swojego stanowiska w NATO, bez względu na rozstrzygnięcia dotyczące UE.

- To są dwie różne płaszczyzny - podkreślił Macierewicz.

Zaznaczył, że ostatnio Wielka Brytania zwiększyła zaangażowanie w bezpieczeństwo północno-wschodniego regionu NATO, w tym krajów bałtyckich i Polski, ale także Ukrainy.

Zdaniem ministra decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii nie będzie też miała wpływu na rozmowy o postulowanym "natowskim Schengen" - rozwiązaniu, które ma skrócić czas wydawania decyzji o wpuszczeniu i przemarszu sojuszniczych wojsk, bo te negocjacje - zaznaczył - zależą od decyzji poszczególnych państw.

Czytaj też: Ujazdowski: Brexit to samookaleczenie się Europy

Brytyjczycy opowiedzieli się w czwartkowym (23 czerwca)  referendum za opuszczeniem UE. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników w piątek (24 czerwca) premier David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji - ze stanowiska ma ustąpić do października. Decyzja Brytyjczyków zatrzęsła globalnymi rynkami.

Jak podała brytyjska komisja wyborcza, za Brexitem w czwartkowym referendum zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • gość 2016-06-25 12:40:09
  unia i nato to dwa odrębne twory, Brytyjczycy tylko powiedzieli że chcemy wyjść z unii, a nie że wyjdą z nato, i przestańcie siać panikę dwa dni musiałem z rodziną mamę uspokajać.
 • nexton 2016-06-25 12:06:27
  Urzędowy optymizm pana ministra. Oby nie zamienił się w płacz. Bo to my wszyscy będziemy płakać, nie on. On będzie się szyderczo śmiał. Z nas.
 • pisuar 2016-06-25 11:55:33
  Niech ten (...) już przestanie bo na wymioty mnie bierzeREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA