REKLAMA

Macierewicz o wotum nieufności: Będzie okazja do przedstawienia dorobku rządu

  • Autor: PAP/MN
  • 04 lipca 2016 18:50
Macierewicz o wotum nieufności: Będzie okazja do przedstawienia dorobku rządu Zarzuty PO Macierewicz nazwał "złym sumieniem ludzi, którzy wiedzą, ile złego Polsce zrobili i próbują odreagować" (fot.:twitter.com/mon_pl)

• Na wtorek (5 lipca) przed południem w Sejmie zaplanowano debatę i głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Macierewicza złożonym przez PO.
• Zdaniem szefa MON, to okazja do przedstawienia opinii publicznej, jak bardzo zmieniła się polska armia przez ostatnie siedem miesięcy i jaki jest dorobek rządu w dziedzinie obronności.

"W jakimś wymiarze przyjmuję to jako istotną okazję do przedstawienia opinii publicznej tego, co zostało zrobione przez ubiegłe siedem miesięcy, jak bardzo zmieniła się polska armia, jak bardzo zmienił się polski system obronny, jak bardzo zmieniło się - korzystnie - polskie bezpieczeństwo. Zarówno w wymiarze działania polskich struktur obronnych, jak i w wymiarze tego, co udało się - dzięki zmianie sposobu podejścia do negocjacji - uzyskać jako efekt przygotowywanego szczytu NATO" - powiedział Macierewicz.

"W tym sensie to jest wydarzenie, które może przynieść nam wszystkim korzyści, bo rzadko miewa się taki prezent w postaci możliwości, by rząd przedstawił dorobek w danej dziedzinie w sposób tak pełny, a to się dokona, tak sądzę" - dodał szef MON.

Minister podkreślił, że osiągnięcia w zakresie obrony narodowej to zasługi całego rządu, który pracuje jako zespół i "wyrasta" z programu PiS. "To wszystko zostanie jutro bardzo kompetentnie przedstawione i bardzo dobitnie" - zapowiedział minister.

Czytaj też: Antoni Macierewicz, wotum nieufności: obrady Sejmu przesunięte z wtorku na środę

Zarzuty PO Macierewicz nazwał "złym sumieniem ludzi, którzy wiedzą, ile złego Polsce zrobili i próbują odreagować".

PO wystąpiła o wotum nieufności wobec Macierewicza 20 czerwca, uzasadniając wniosek tym, że Macierewicz wykorzystuje MON do walki politycznej, osłabia pozycję resortu, a przez to obniża poczucie bezpieczeństwa obywateli.

Wnioskodawcy zarzucili ministrowi rozpowszechnianie fałszywego obrazu wojska w audycie, kierowanie się koniunkturalnymi pobudkami przy wykorzystaniu wojska do asysty, transportu i instalacji figury sakralnej, zamontowanej ponadto z naruszeniem prawa, traktowanie wojska jako narzędzia w walce politycznej przez przywoływanie ofiar katastrofy smoleńskiej w każdym apelu z asystą wojska. PO odwołała się też do opisanych przez "Gazetę Wyborczą" kontaktów Macierewicza z uznanym za kłamcę lustracyjnego byłym agentem SB Robertem Luśnią, wyraziła też wątpliwości związane z umową dotycząca prawnej reprezentacji MON w sprawach roszczeń po ofiarach katastrofy smoleńskiej.

Czytaj też: Sejm, posiedzenie 5-7 lipca: wotum nieufności dla szefa MON i projekt ustawy o TK

Poparcie wniosku PO zapowiedział klub PSL. PiS uznała wystąpienie o wotum nieufności za absurdalne, niedorzeczne i bezzasadne oraz za próbę wywołania konfliktu przed szczytem NATO. O "stuprocentowym zaufaniu" do ministra obrony zapewniła premier Beata Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA