REKLAMA

Macierewicz o wystąpieniu Trumpa: Jedno z najwspanialszych przemówień w obronie Zachodu

  • Autor: GP
  • 10 lipca 2017 16:30
Macierewicz o wystąpieniu Trumpa: Jedno z najwspanialszych przemówień w obronie Zachodu Antoni Macierewicz i Donald Trump w czasie spotkania z delegacją amerykańską w lipcu 2017 r. (fot.:Krzysztof Sitkowski/KPRM/MON/twitter.com)

Antoni Macierewicz nie ma wątpliwości, słowa Trumpa to historyczne wystąpienie. "Podniosło niezwykłą wartość polskiego wkładu w cywilizację Zachodu" mówił w wywiadzie prasowym szef MON.

Po wizycie prezydenta USA w Polsce szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) Antoni Macierewicz, za najważniejsze dwa punkty tej wizyty, uważa potwierdzenie obecności przez Donalda Trumpa zobowiązań NATO wobec sojuszników i charakter przemówienia prezydenta USA, które wybrzmiało w Warszawie.

W wywiadzie, który w tydzień po wizycie publikował "Tygodnik Solidarność" można było przeczytać słowa szefa MON:

- To jedno z najwspanialszych przemówień w obronie cywilizacji Zachodu i podnoszące niezwykłą wartość polskiego wkładu w tę cywilizację oraz faktu, że jesteśmy nie tylko źródłem, lecz także obrońcą tej cywilizacji - można było przeczytać na łamach periodyku. - To właśnie z Polski, z Warszawy, przez stulecia płynie ten wielki duch, który ożywia i sprawa, że cywilizacja Zachodu może się podnieść.

Polityk dopytywany o gwarancje, które Trump w Warszawie potwierdził, tzw. Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, zaznacza, że nawet biorąc pod uwagę gotowość USA do niesienia pomocy, nie możemy się zatrzymać w modernizacji Wojska Polskiego:

Czytaj też: Czy wizyta prezydenta USA podzieli raz jeszcze Europę?

- Tak jak mówił prezydent Donald Trump: Polska jest dzisiaj w centrum Europy oraz stanowi duszę kontynentu. Prezydent (USA) przywołał też ostatnie decyzje, jakie podjęliśmy w związku z modernizacją i obroną, a które wiążą się z zakupem systemy Patriot. To ważne dla skuteczności naszego działania.

Patrioty w Polsce

Rakiety Patriot to jeden z konkretów, o którym także kierownictwo MON informowało w dniu wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Pisał o nich Bartosz Kownacki w mediach społecznościowych, a Paweł Soloch z BBN nawet oszacował ich koszt. Zgodnie z informacjami MON niebawem ma dojść do ustalenia wszystkich szczegółów kupna przez stronę polską uzbrojenia - mobilnych wyrzutni rakietowych Patriot - od wojsk amerykańskich.

Więcej o możliwym gigantycznym kontrakcie zbrojeniowym tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA