REKLAMA

Macierewicz: Ostatnie działania Rosji budzą najwyższe zaniepokojenie

 • Autor: PAP/JS
 • 08 października 2016 13:08
Macierewicz: Ostatnie działania Rosji budzą najwyższe zaniepokojenie Minister obrony Antoni Macierewicz (fot.pis.org.pl)

- Ostatnie działania Federacji Rosyjskiej budzą nasze najwyższe zaniepokojenie - powiedział w sobotę (8 października) minister obrony Antoni Macierewicz, pytany o informacje dotyczące rozmieszczania w obwodzie kaliningradzkim rakiet balistycznych Iskander.

"Bierzemy pod uwagę wszystkie doniesienia, także te, które mówią o możliwej obecności pocisków Iskander, i to w takiej specjalnej konfiguracji, na terenie obwodu kaliningradzkiego" - powiedział Macierewicz.

Zaznaczył, że od dłuższego czasu monitorowane są takie wydarzenia i podejmowane działania, "które sprawiają, że polskie siły zbrojne i polski system informowania, także we współpracy z naszymi sojusznikami, jest stale gotowy, by monitorować i (...) zagwarantować bezpieczeństwo Polski i krajów sojuszniczych".

W rozmowie z agencją Reutera przedstawiciel wywiadu USA potwierdził informację estońskich mediów o tym, że Rosja wysłała rakiety balistyczne Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. W jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa".

"Podobny system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu został przemieszczony do Kaliningradu w 2014 r. w związku z ćwiczeniami wojskowymi" - zaznaczył pracownik wywiadu. "Może to być również gest o charakterze politycznym - rodzaj demonstracji siły mającej podkreślić, że Rosji nie podoba się polityka Sojuszu Atlantyckiego" - dodał.

Czytaj też: Macierewicz: Airbus Helicopters nie przedstawił propozycji ws. offsetu

Agencja Reutera nie podała, którą z 16 rządowych agencji wywiadowczych, wchodzących w skład Wspólnoty Wywiadów (IC), reprezentuje cytowane przez nią źródło.

Estoński portal ERR News podał w piątek, że rosyjska Flota Bałtycka wysłała do obwodu kaliningradzkiego rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Broń miała być przetransportowana do rosyjskiej eksklawy z portu Ust-Ługa koło Petersburga na pokładzie statku transportowego Ambalna, czyli na pokładzie cywilnej jednostki.

W ocenie ERR ostatnie przypadki naruszenia estońskiej i fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty mogą być powiązane z tą operacją. Takiej ewentualności nie wykluczył, zapytany przez ERR, minister obrony Estonii Hannes Hanso - przekazał litewski portal Delfi.

W czwartek rosyjski samolot bojowy Su-27 naruszył dwukrotnie przestrzeń powietrzną Finlandii o czym poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony. Maszyna tego samego typu wleciała w piątek w estońską przestrzeń powietrzną nad Zatoką Fińską. Według resortu obrony Estonii samolot przebywał w ich przestrzeni powietrznej przez mniej niż minutę. Transpondery Su-27 były wyłączone. Tego samego dnia MSZ Estonii wezwało rosyjskiego ambasadora, któremu wręczono notę protestacyjną.

Iskander-M to system rakiet taktycznych, których zasięg wynosi 500-700 km.

We wtorek agencja TASS informowała, że brygada wojsk rakietowych Zachodniego Okręgu Wojskowego rosyjskich sił zbrojnych została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej w ramach sprawdzianu podsumowującego rok szkoleniowy 2016. Jak poinformowano, żołnierze mieli poprawić umiejętności rozmieszczania systemów rakietowych na pozycjach i przenoszenia rakiet ze środków transportu na wyrzutnie. Ostatnim etapem zajęć miało być przeprowadzenie przez kompleksy Iskander ćwiczebnego, wyprzedzającego ataku na systemy rakietowe i inne krytycznie ważne cele przeciwnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Piotr 2016-10-08 18:32:13
  Treść artykułu powinna brzmieć :!!! Ostatnie działania A.Maciarewicza budzą zaniepokojenie stanem Jego zdrowia psychicznego i poczytalności!!!
 • Kibol 2016-10-08 17:40:43
  Sprawę załatwią chłopcy z ONR w ramach obrony terytorialnej. Tak jak się nauczyli na stadionach - wezmą bejsbole i zrobią w try miga porzadek. Dla wsparcia wezmą paru chłopaków ze Strzelca - mistrzów od paintballu. Antek jest genialny.
 • Krzysztof 2016-10-08 15:03:12
  Tezy Igora Radionowa z 1992, nadal w mocy .. neutralność krajów Europy Wschodniej lub ich przyjazne stosunki z Rosją to swobodny dostęp Rosji do portów morskich nad Bałtykiem, przy tym wykluczenie sił zbrojnych państw trzecich z Bałtyku i zakaz członkostwa państw bałtyckich w blokach militarnych wymierzonych w Rosję.Opcja paktu z Wikingami, ogranicza się do rozrywek na golasa w saunie lub na plaży. Jest to dobre i zdrowe, bo jesteśmy goli jak święty turecki i bezpieczne, bo "nasi" na spotkanie pójdą bez mikrofonów.
 • Jestem Agentem Putina 2016-10-08 14:07:27
  "Rukie Agresory" [niepodważalne informacje uzyskane z tego pokoju po lewej, na drugim piętrze Pentagonu w USA] zawsze moga przysłac "coś" z kamczatki [to zaledwie 8000 km]. Nie wywoła to zaniepokojenia "monitoringu", zostanie policzna ilość "grzybów w goracej zupie" i w biuletynie "Bibuła CIAsnego Horyzontu Umysłowego" zostanie podane do inforamcji sojuszników.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA