REKLAMA

Macierewicz: Przełom w historii NATO

  • Autor: PAP/jm
  • 14 czerwca 2016 21:01
Macierewicz: Przełom w historii NATO Zdaniem ministra Antoniego Macierewicza, realne bezpieczeństwo Polski uległo zasadniczej zmianie. (fot. mon.gov.pl)

- Faktyczne bezpieczeństwo Polski uległo zasadniczej zmianie – powiedział we wtorek (14 czerwca) w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz, komentując decyzję NATO o rozmieszczeniu czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich.

- Została podjęta decyzja co do wysuniętej trwałej obecności w postaci czterech grup batalionowych w krajach bałtyckich oraz w Polsce, że są to grupy bojowe, nie ćwiczebne - poinformował Macierewicz na konferencji prasowej w czasie spotkania ministrów obrony Sojuszu.

Zdaniem szefa MON jest to "przełom w historii NATO". - W istocie do tego momentu nasza obecność miała charakter trochę papierowy - powiedział Macierewicz.

Czytaj też: Ministrowie obrony NATO podjęli decyzje ws. wschodniej flanki

- Faktyczne, realne bezpieczeństwo Polski uległo zasadniczej zmianie - ocenił minister.

Jednocześnie Macierewicz ocenił, że decyzja NATO jest na "poziomie minimalnym", jeśli wziąć pod uwagę stopień zagrożenia ze strony Rosji.

- To jest pierwszy krok, jeżeli chodzi o siły niezbędne, żeby skutecznie powstrzymać Rosję. Mamy tego pełną świadomość, ale to jest krok, który NATO uznało za możliwy dla skutecznego odstraszenia i powstrzymania wtedy, gdyby była próba agresji, na tak długo, zanim nie dotrą pozostałe siły - powiedział szef MON.

Macierewicz zapewnił, że wszystkie batalionowe grupy bojowe mają państwa ramowe, czyli odpowiedzialne za zebranie sił i dowodzenie nimi.

Dodał, że we wtorek ministrowie zdecydowali też, że w Polsce powstanie sojusznicze dowództwo na szczeblu dywizji. Będzie to element pośredni w łańcuchu dowodzenia pomiędzy Wielonarodowym Korpusem Północ-Wschód w Szczecinie a jednostkami rozmieszczonymi w Polsce i sąsiednich państwach.

Pytany, czy w przypadku Polski państwem ramowym będą USA, powiedział, że zostanie to ogłoszone na szczycie NATO, zaplanowanym na 8 i 9 lipca w Warszawie. Z kolei szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł nie chciał mówić o składzie sił, które miałyby znaleźć się w Polsce, tłumacząc, że jest to odpowiedzialność państwa ramowego, której nie chcemy przejąć. - Chociaż nasz sojusz i sympatia trwają ponad 200 lat - wtrącił Macierewicz.

Minister dodał, że wciąż trwa dyskusja ws. rozmieszczenia na wschodniej flance elementów rozpoznania i wywiadu oraz finansowania logistyki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA