REKLAMA

Macierewicz: Szczyt NATO może zdecydować o bezpieczeństwie regionu i całego sojuszu

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 14:48
Macierewicz: Szczyt NATO może zdecydować o bezpieczeństwie regionu i całego sojuszu Macierewicz przypomniał, że w szczycie wezmą udział delegacje 28 państw członkowskich (fot. mon.gov.pl)

• Lipcowy szczyt NATO może okazać się rozstrzygający dla bezpieczeństwa Europy Środkowowschodniej i całego sojuszu – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.
• Dodał, że nie ma wątpliwości, że w regionie powstaną bazy sprzętu.

"Bezpieczeństwo zaczyna się tutaj, zaczyna się w Warszawie, zaczyna się podczas największego, najliczniejszego i zapewne najdonioślejszego szczytu NATO, jaki odbędzie się w Warszawie" - powiedział minister.

Dodał, że "szczyt NATO ma wszelkie szanse przejść do historii jako zmieniający i rozstrzygający o bezpieczeństwie krajów Europy Środkowowschodniej, a za tym całego NATO". Jak powiedział szef MON, o randze spotkania świadczy zapowiedź, że prezydent USA Barack Obama ma przyjechać do Polski w przeddzień szczytu - 7 lipca, i zostać do 9 lipca.

Macierewicz przypomniał, że w szczycie wezmą udział delegacje 28 państw członkowskich, 26 krajów towarzyszących oraz delegacje ONZ, UE i Banku Światowego; łącznie będzie to ponad 2 tys. delegatów i ponad 3 tys. dziennikarzy.

Czytaj też: Szczyt NATO: Stadion Narodowy ogrodzi betonowy mur

Wyraził przekonanie, że na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w przyszłym tygodniu w Brukseli zostaną potwierdzone i uszczegółowione decyzje polityczne z lutego dotyczące liczebności sił zbrojnych NATO stale obecnych na flance wschodniej, ilości wojsk USA przebywających w regionie, miejscach stacjonowania i szczegółach operacyjnych, jak rola dowództw, w tym Korpusu Północ-Wschód.

Szef MON podkreślił, że rozmowy dotyczą zarówno amerykańskiej ciężkiej brygadowej grupy bojowej, jak i wielonarodowego związku taktycznego. "Wszystko wskazuje na to, że ta sprawa będzie pozytywnie rozstrzygnięta" - dodał.

Zapewnił też, że w regionie powstaną bazy sprzętu, a sprawa ich lokalizacji jest przedmiotem uściślających rozmów.

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-06-10 20:47:30
    Wątpię by amerykański prezydent przyleciał do Polski, skoro niekoronowany król polski odsyłał go na psychiatryczne leczenie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA