REKLAMA

Magierowski: Prezydent nie jest zobowiązany powoływać sędziów wskazanych przez KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 30 czerwca 2016 07:37
Magierowski: Prezydent nie jest zobowiązany powoływać sędziów wskazanych przez KRS Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski (fot. youtube.com/TV Republika)

Prezydent może, ale nie musi, powoływać sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa; to jest prerogatywa osobista prezydenta - powiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek powiedział w środę PAP, że KRS we wtorek otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. "Postanowienie prezydenta RP nie zawiera uzasadnienia" - dodał sędzia.

Magierowski powiedział dziennikarzom, że kwestia powołania sędziów, to według konstytucji osobista prerogatywa prezydenta, która nie wymaga kontrasygnaty premiera, ani innego organu administracji państwowej.

Zaznaczył, że już raz doszło do podobnej sytuacji - prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. "zdecydował, że nie powoła kilku sędziów na stanowiska". "I wtedy wojewódzki sąd administracyjny, jeśli dobrze pamiętam w 2011 r., zdecydował, zawyrokował, iż nie może zająć się tą sprawą, ponieważ pan prezydent, głowa państwa, nie jest organem administracji publicznej. Tak że wojewódzki sąd administracyjny nie był właściwym organem do zbadania tej sprawy" - powiedział Magierowski.

Na uwagę, że sędziowie, w sprawie których wnioskowała KRS, zostali wyłonieni w wyniku procedury sprawdzającej, odpowiedział, że "wnioski o powołanie zostały wysłane przez Krajową Radę Sądownictwa, natomiast według konstytucji są to tylko wnioski, prezydent może, ale nie musi powoływać tych sędziów". "Zgodnie z konstytucją pan prezydent nie jest zobowiązany do powołania tych sędziów" - powiedział Magierowski.

Jak dodał, "to jest prerogatywa osobista pana prezydenta". "Pan prezydent nie jest zobowiązany, żeby powoływać sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa" - powiedział Magierowski.

"Pan prezydent także nie może opiniować sędziów i nie będą podane powody, dla których ci sędziowie nie zostali powołani (...) to jest prerogatywa osobista pana prezydenta, (on) nie musi podawać powodów takiej decyzji" - powiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Magierowski podkreślił też, że "prezydent podejmuje takie decyzje samodzielnie, a konstytucja, ani żadna z ustaw, nie zmusza go do tego, żeby powoływać sędziów, o powołanie których wnioskuje Krajowa Rada Sądownictwa".

Według rzecznika KRS, sprawa jest bardzo poważna i w przyszłym tygodniu KRS się nią zajmie. Jak dodał, to KRS wybiera, a prezydent tylko nominuje sędziów. Zgodnie z art. 179. konstytucji "sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA