REKLAMA

Małgorzata Kidawa-Błońska: Prezydent Warszawy ma prawo do decyzji o niestawieniu się przed komisją

 • Autor: PAP/AT
 • 26 czerwca 2017 10:57
Małgorzata Kidawa-Błońska: Prezydent Warszawy ma prawo do decyzji o niestawieniu się przed komisją Nie mam do końca przekonania, że ta komisja jest po to, żeby coś wyjaśnić - powiedziała wicemarszałek (Małgorzata Kidawa-Błońska, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Na miejscu prezydent Warszawy, podejrzewam, że stawiłabym się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, jednak Hanna Gronkiewicz-Waltz ma prawo do swojej decyzji - powiedziała powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

• W poniedziałek (26 czerwca) ruszyła pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji.

• Szef komisji Patryk Jaki poinformował, że nie stawił się przed nią nikt w imieniu m.st. Warszawy.

• Powodem, dla którego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją jest fakt, że uważa ją za niekonstytucyjną.

• Gdybym była na miejscu prezydent Warszawy, podejrzewam, że stawiłabym się przed komisją weryfikacyjną, jednak Hanna Gronkiewicz-Waltz ma prawo do swojej decyzji - powiedziała powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

• Dużo lepiej ode mnie zna procedury i ufam, że wie co robi - dodała wicemarszałek.

W poniedziałek (26 czerwca) ruszyła pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. 27, 28 i 29 czerwca komisja zajmie się nieruchomościami przy ul. Twardej 10 oraz Twardej 8. Na te dni wezwano Gronkiewicz-Waltz oraz m.in. stołecznych urzędników, a także osoby, które mają już postawione prokuratorskie zarzuty w związku m.in. z tą reprywatyzacją. To m.in. handlarz roszczeń Maciej M. (jest w areszcie) i osoby z nim związane. Decyzje komisji w sprawie mają zapaść w lipcu.

Szef komisji Patryk Jaki poinformował, że nie stawił się przed nią nikt w imieniu m.st. Warszawy.

Kidawa-Błońska była pytana w Polsat News, czy wezwana przed komisję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się przed nią stawić.

"Nie mam do końca przekonania, że ta komisja jest po to, żeby coś wyjaśnić" - powiedziała wicemarszałek. Jak dodała wyroki powinny wydawać sądy. Kidawa-Błońska przypomniała, że powodem, dla którego Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją jest fakt, że uważa ją za niekonstytucyjną.

Powodem, dla którego Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją jest fakt, że uważa ją za niekonstytucyjną (Hanna Gronkiewicz-Waltz (fot. um.warszawa.pl/R.Motyl)

Pytana, dlaczego w takim razie w komisji jest przedstawiciel PO, wicemarszałek podkreśliła, że gdyby Platforma nie miała swojego przedstawiciela w komisji, nie miałaby szansy "odkłamywać rzeczywistości". "To jest jej decyzja" - podkreśliła. "Podejrzewam, że gdybym ja była w takiej sytuacji, przyszłabym zmierzyć się z komisją. Ale pani prezydent ma prawo podjąć taką decyzję. Ona jest prawnikiem, lepiej ode mnie zna procedury prawne i ja mam do niej zaufanie, że wie, co robi" - podkreśliła posłanka PO.

Na pytanie co w sytuacji, gdy na Hannę Gronkiewicz-Waltz nałożone zostaną kary związane z niestawieniem się w sądzie, Kidawa-Błońska podkreśliła, że "tu nie chodzi chyba o pieniądze, tylko o praworządność w naszym kraju i wyjaśnienie zgodnie z prawem nieprawidłowości". Dodała, że "ostatnio mamy w Sejmie zbyt dużo spektakli czysto politycznych, których celem nie jest dojście do prawdy, a pogrążanie poszczególnych polityków".

Posłanka PO była też pytana o wybory samorządowe w 2018 r. oraz o kandydata Platformy na prezydenta stolicy. Według Kidawy-Błońskiej "jeszcze jest za wcześnie", aby o tym mówić.

"Nie wiemy, jaka będzie ordynacja wyborcza, nie wiemy, czy będzie tylko jedna tura wyborów, o czym mówi się w kuluarach sejmowych" - dodała. "Jestem zainteresowana obroną Warszawy przed Prawem i Sprawiedliwością" - podkreśliła. Na pytanie, czy sama chce wystartować, odparła, że "jeżeli będzie taka konieczność, że to da szansę wygrania, na pewno tak". "Ale mam nadzieję, że mój młodszy kolega będzie mógł tę funkcję dużo lepiej pełnić" - dodała. Potwierdziła, że chodzi o posła Rafała Trzaskowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Z kaczystowskim pozdrowie 2017-06-26 14:42:23
  Do pełowskiedziady: I bardzo dobrze! Jak się jest członkiem UE to trzeba przestrzegać jej praw. Kaczystowskie metody należy eliminować i piętnować.
 • pełowskiedziady 2017-06-26 13:13:44
  Ten jej młodszy kolega już zabiega w europarlamencie o pomoc niemieckich 'kolegów' w utrzymaniu praworządności w Polsce
 • Mądry Polak 2017-06-26 11:39:27
  Do stary polak: Niekonstytucyjna jest komisja polityczna zorganizowana przez PIS w stylu bolszewickich komisji terenowych. Od badania przestępstw jest prokuratura a od ich naprawiania i karania są sądy. Złodziejem może jesteś ty ale na pewno nie ktoś kto nie jest osądzony prawomocnym wyrokiem SĄDU.
 • stary polak 2017-06-26 11:21:51
  Złodzieje boją się to się nie stawiają.Niech powie dlaczego jest niekonstytucyjne przepytywanie złodziei.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA