
W większej części zeznania byłego rzecznika Amber Gold absolutnie nie zasługują na wiarę - powiedziała po przesłuchaniu Michała Forca szefowa komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS). Jej zdaniem Forc "od samego początku był świadomy tego, że ta firma jest piramidą finansową".
• Wskazała, że przez konta Forca przeszły 44 miliony, a "on dzisiaj mówi o tym, że on stracił na tej firmie".
• Jej zdaniem mało wiarygodnie brzmi fakt, że Forc "brał na siebie zobowiązania za Marcina P., wielomilionowe nie mając do tego żadnej gwarancji".
• "To jest kolejna osoba, która ufa, która nie pyta, która jakby tutaj ryzykuje" - zauważyła.
Przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznawał były rzecznik i były członek rady nadzorczej spółki Michał Forc. Pytany przez Wassermann, "od kiedy pan wiedział, że uczestniczy w piramidzie finansowej?", odpowiedział, że "po upadku Amber Goldu". Dopytywany "od kiedy wiedział, że pieniądze klientów nie są lokowane w złoto?", również odparł, że "po upadku Amber Goldu".
Zeznał też m.in., "że nie uczestniczył w żadnym nielegalnym procederze, jest wręcz poszkodowany", "był wielokrotnie okłamywany przez właścicieli Amber Gold", a przez współpracę z Amber Gold stracił. Zaprzeczył, aby był zaufaną osobą Marcina i Katarzyny P. "Z mojej perspektywy to wyglądało na szczerą relację koleżeńską, która się zrodziła w wyniku prowadzenia wspólnych interesów" - opisywał Forc. Relacje z rodziną P., jak przyznał, "uwiarygadniały całą firmę" w jego oczach.
Wassermann zapytana w TVP Info po przesłuchaniu Forca, jak ocenia jego zeznania, powiedziała, że "w większej części zeznania tego świadka absolutnie nie zasługują na wiarę".
"Zarówno to, co on mówi, jak i ten materiał, który jest zgromadzony wskazuje na to, że od samego początku praktycznie był świadomy tego, że ta firma jest piramidą finansową" - powiedziała Wassermann.
Jako przykład podała maila Forca do Marcina P. przywołanego podczas przesłuchania przez Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz'15) na temat rozpowszechnianych w internecie przez jednego z b. agentów Amber Gold informacji, że jest to piramida finansowa, i że ludzie są oszukiwani. W cytowanym mailu Forc pisał, że "robi się niebezpiecznie", "agentów należy docisnąć", bo "zaczynają oni szemrać między sobą, że to jest piramida finansowa i należy to zdusić w zarodku".
"Jeżeli świadek pełnił jakby rolę i rzecznika, i z jednej strony odpowiadał za cały wizerunek tej firmy, to jest oczywiste, że monitorował również media. Jak je monitorował, to doskonale wiedział, że są zarzuty, że jest czarna lista, że są wyroki skazujące, że nie ma sprawozdań finansowych, że już agenci między sobą mówią o tym, że to jest piramida finansowa" - powiedziała. Dodała, że według niej "świadek miał pełną świadomość tego, w czym uczestniczy".
Wskazała, że przez konta Forca przeszły 44 miliony, a "on dzisiaj mówi o tym, że on stracił na tej firmie". "Jeżeli świadek mówi o tym, że zostały 3 miliony niezapłaconych faktur - rzeczywiście ta kwota się pojawia - to po pierwsze: dlaczego, jeżeli chodzi o upadłość, pojawia się kwota 7,5 miliona, z czego wynika pozostałe 4,5 miliona?" - pytała Wassermann.
Jej zdaniem mało wiarygodnie brzmi fakt, że Forc "brał na siebie zobowiązania za Marcina P., wielomilionowe nie mając do tego żadnej gwarancji". "To jest kolejna osoba, która ufa, która nie pyta, która jakby tutaj ryzykuje" - zauważyła.


PRZECZYTAJ TAKŻE
- 09:48 Człowiek Andrzeja Dudy przyznaje: jest rozwiew między prezydentem a PiS
- 09:37 Historyczne spotkanie przywódców obu Korei
- 09:22 Rzecznik Praw Obywatelskich po KRS spodziewa się "wszystkiego...
- 06:43 Szef MON z doradcą Donalda Trumpa o amerykańskich wojskach w Polsce
- 06:40 Jarosław Gowin: chcemy nawiązać współpracę ze stanem Wirginia
- CZ23:19 Bez przełomu po kolejnych rozmowach minister Rafalskiej z protestującymi w...
- CZ20:14 Amerykański niszczyciel USS Farragut zacumuje w Gdyni
- CZ20:05 Mike Pompeo zatwierdzony na stanowisku sekretarza stanu USA
- CZ18:23 Włochy: pozytywny wynik rozmów ws. rządu
- CZ17:33 Obecni prezydenci miast komentują kandydatów PiS
- 1 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 2 Nadchodzi nowy porządek międzynarodowy. Co ma robić Polska?
- 3 Premier Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego
- 4 Straż Marszałkowska ograniczyła dostęp do Sejmu
- 5 Kongres USA przyjął kontrowersyjną ustawę ws. mienia ofiar Holokaustu. W tle...
- 6 Lech Kaczyński był zadowolony z decyzji Donalda Tuska ws. lotu do Smoleńska?
- 7 Rozporządzenie ws. uzależnienia środków UE od praworządności gotowe
- 8 Donald Tusk przed sądem. "Nie o nastrój chodzi, tylko ważne sprawy"
- 9 Zwrot w sprawie osób niepełnosprawnych? "Zostaliśmy wykorzystani"
- 10 Kodeks wyborczy wymaga pilnej zmiany? PKW pisze do prezydenta i premiera
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 8 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 Antoni Macierewicz zaprzecza doniesieniom o niepublikowaniu raportu...
Skomentuj