REKLAMA

Małgorzata Zaleska na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych

  • Autor: AT
  • 07 stycznia 2016 11:53
Małgorzata Zaleska na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Małgorzata Zaleska była w latach 2009-2015 członkiem zarządu NBP. (fot.wikipedia.org/Narodowy Bank Polski)

Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa, zaprezentował kandydata na nowego szefa Giełdy Papierów Wartościowych. To Małgorzata Zaleska, ekonomistka, w latach 2009-2015 członek zarządu NBP.

"Chciałbym dzisiaj zaprezentować kandydaturę pani profesor Małgorzaty Zaleskiej, która od 20 lat związana jest z rynkiem finansowym, która miała już możliwość uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa" - powiedział Jackiewicz.

Jak zaznaczył, Zaleska jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach PAN, a w swoim dorobku naukowym posiada ponad 350 publikacji.

"Przyszedł czas, by wyprowadzić giełdę na spokojnie wody" - powiedział.

Gdyby Małgorzata Zaleska stanęła na czele GPW, byłaby pierwszą kobietą piastującą to stanowisko i piątym prezesem w historii giełdy. Do tej pory funkcję tę pełnili Wiesław Rozłucki, Ludwik Sobolewski, Adam Maciejewski oraz Paweł Tamborski.

Małgorzata Zaleska jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej, Study Course in Economic Policy oraz Study Course in Economic Policy for Central and Eastern European Countries w Japonii i Podyplomowego Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest doktorem nauk ekonomicznych, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii (specjalność: bankowość) oraz profesorem nauk ekonomicznych i profesorem zwyczajnym SGH.

W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, 2000-2002 członek rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2005-2006 była ekspertem ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W latach 2007-2009 była prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2008-2009 także członkiem zarządu International Association of Deposit Insurers (IADI) oraz przewodniczącą grupy badawczej European Forum of Deposit Insurers (EFDI).

3 sierpnia 2009 powołana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stanowisko członka zarządu NBP. Od 2007 członek prezydium, a od 2011 wiceprzewodnicząca Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk, od 2008 redaktor naczelna czasopisma „Finanse”. Członkini rady programowej Gazety Bankowej. Od 2000 roku kierownik Podyplomowego Studium dla Analityków Bankowych, a od 2002 kierownik Zakładu Regulacji Instytucjonalnych i Analiz Bankowych w Katedrze Bankowości SGH.

Zaleska jest autorką ponad 250 pozycji naukowych i popularnonaukowych, przede wszystkim dotyczących sieci bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemu gwarantowania depozytów, a także identyfikacji ryzyka upadłości banków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Podatnik 2016-01-09 00:02:13
    Teorię ma w małym palcu. Ale co z praktyką? Jedno jest pewne - na naukę nie ma czasu. WIG20 już nie spada - on nurkuje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA