REKLAMA

Małopolska ma wojewodę, został nim Józef Pilch

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 13:31
Małopolska ma wojewodę, został nim Józef Pilch Józef Pilch (fot. twitter.com)

Józefa Pilcha, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka Beata Szydło powołała na wojewodę małopolskiego.

Krakowski radny PiS Józef Pilch został we wtorek powołany przez premier Beatę Szydło na stanowisko wojewody małopolskiego. Zastąpił wojewodę Jerzego Millera, który pełnił tę funkcję od 2011 r.Józef Pilch, urodzony w 1957 r., ukończył studia w dziedzinie transportu i logistyki oraz ekonomii w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W latach 2009-10 był przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, a w poprzedniej kadencji samorządu wiceprzewodniczącym. Zawodowo od 30 lat jest związany z firmą budowlaną Chemobudowa - Kraków, gdzie ostatnio pełnił funkcję dyrektora.

Kandydatura Pilcha uważana była za najpoważniejszą spośród czterech osób rekomendowanych na to stanowisko przez małopolskie struktury PiS. Oprócz niego zgłoszono byłego posła Piotra Ćwika, wicedyrektora Szpitala Powiatowego w Brzesku, radnego powiatu proszowickiego Józefa Gawrona oraz byłego kandydata na burmistrza Olkusza, przewodniczącego Zarządu Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu Łukasza Kmitę. Ćwik i Gawron mają zostać wicewojewodami.

"Jestem osobą, która umie się dogadywać ze wszystkimi ludźmi. Nie chodzi o to, żebyśmy się boksowali tylko wspólnie pracowali dla dobra Polski i Małopolski" - powiedział PAP nowy wojewoda małopolski. Wśród priorytetowych zadań wymienił m.in. przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, realizację projektu Nowa Huta Przyszłości, zakładającego rewitalizację poprzemysłowych terenów krakowskiej huty, czy dokończenie budowy trasy ekspresowej S7 od Krakowa do granicy z woj. świętokrzyskim. "Jako przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem uważam, że należy mniej mówić, a więcej robić" - dodał.

Pilch zapowiedział, że będzie często podróżował po Małopolsce, aby poznać problemy całego regionu. "Nie może być tak, że wojewoda będzie siedział w fotelu i czekał na to, co usłyszy. Ważne jest, żebyśmy razem z moimi zastępcami byli blisko Małopolan" - zaznaczył.

Odnosząc się do decyzji swojego poprzednika, Pilch mówił, że żałuje, iż do budynków w Nowej Hucie ma być przenoszona administracja. "Jako mieszkaniec Nowej Huty byłem przekonany, że wojewoda ściągnie tam firmy, które utworzą nowe miejsca pracy, a nie będzie przenosił urzędników" - mówił. Dodał, że przyjrzy się kosztom, które w zawiązku z planami przenosin poniósł już Urząd Wojewódzki, temu, jak bardzo zaawansowany jest ten proces i wtedy podejmie decyzję, co dalej.

Zapowiedział, że przyjrzy się funkcjonowaniu Urzędu Wojewódzkiego, a jego nominacja nie oznacza automatycznych zwolnień pracowników. "Tam są wartościowi ludzie. Dla mnie będzie się liczyło to, co człowiek robi. Jeśli będzie robił ten program rządowy, który ja ma realizować, będę go wspierał" - mówił Pilch.

Grzegorz Lipiec, szef krakowskiej PO i członek zarządu województwa małopolskiego tworzonego przez koalicję PO-PSL liczy na dobrą współpracę z nowym wojewodą na poziomie miasta i regionu. "Wybrano osobę związaną od wielu lat z PiS. Józef Pilch zna problemy miasta, bo jest wieloletnim radnym, więc jestem przekonany, że będzie okazja do wielu rozmów, jak poprawiać byt mieszkańców, byt Małopolan" - powiedział PAP Lipiec. W imieniu zarządu województwa małopolskiego zadeklarował "otwartość i chęć współpracy dla dobra mieszkańców".

Pilch jest członkiem PiS, nie należał wcześniej do innych partii, działał w "Solidarności". Jak podkreśla jego przyjacielem i "guru" był poseł Zbigniew Wassermann, który zginął w katastrofie smoleńskiej. "To był wspaniały człowiek" - podkreślił.

Józef Pilch jest żonaty, ma dorosłą córkę. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem - pełni funkcję honorowego prezesa klubu żużlowego Speedway Wanda Kraków i chętnie jeździ na zawody żużlowe jako kibic

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA