REKLAMA

Marek Ast: Zarzuty RPO ws. ustaw o TK bez mocnych podstaw

  • Autor: PAP/JS
  • 27 stycznia 2017 18:32
Marek Ast: Zarzuty RPO ws. ustaw o TK bez mocnych podstaw Poseł Marek Ast (PiS) (fot. mat. pras)

• Zarzuty RPO ws. ustaw o Trybunale Konstytucyjnym nie mają mocnych podstaw, są po prostu chybione - ocenia poseł Marek Ast (PiS).
• Skarga Rzecznika do Trybunału będzie okazją, by przekonać się, że te przepisy są zgodne z konstytucją - dodał.

"Rzecznik Praw Obywatelskich od samego początku był krytycznie nastawiony do sejmowych propozycji zreformowania Trybunału Konstytucyjnego. Ta skarga mnie nie zaskakuje. Wydaje mi się, że zarzuty nie mają mocnych podstaw. Myśmy analizowali projekty ustaw pod kątem ewentualnej niekonstytucyjności przepisów i wydaje mi się, że zarzuty, które RPO podnosi są po prostu chybione" - powiedział Ast (PiS).

"Sama ustawa - myślę tu o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym - powiela w dużej mierze rozwiązania, które obowiązywała już wcześniej (...) natomiast ustawa o statusie sędziów Trybunału w żaden sposób nie wkracza w materię konstytucyjną tak, by można było taki zarzut postawić" - ocenił poseł PiS. "Natomiast oczywiście każdy ma prawo ze skargą do TK wystąpić" - dodał. Według Asta rozpatrzenie tej sprawy przez Trybunał będzie "okazją do tego aby się przekonać, że te przepisy są zgodne z konstytucją".

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego trzy ustawy ws. TK, uchwalone w listopadzie i grudniu zeszłego roku. Chodzi o ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ustawę organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę z przepisami wprowadzającymi dwie poprzednie ustawy. Rzecznik zarzuca ustawom: naruszenie praw pracowników Biura TK, ingerencję władzy wykonaw

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-01-28 06:25:33
    Problem jest taki, że niektórzy w P. i S. pogrążają się w braku realizmu ocen wobec Trybunału Konstytucyjnego, mimo że lektura Konstytucji Rzeczypospolitej nie jest skomplikowana. O ile są tacy w P. i S., którzy wyobrażają sobie, że ich imaginowania zastąpią sens pracy państwowej, to może nie wiedzą, co to jest standard prawa w państwie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA