REKLAMA

Marek Belka nie będzie szefem EBOR

  • Autor: PAP/JS
  • 11 maja 2016 19:01
Marek Belka nie będzie szefem EBOR Kandydatura Marka Belki została odrzucona w tajnym głosowaniu (fot. PTWP)

• Dotychczasowy szef Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Brytyjczyk Sum Chakrabarti, został wybrany na prezesa banku na drugą 4-letnią kadencję.
• Decyzję na posiedzeniu w Londynie podjęła Rada Gubernatorów skupiająca 67 udziałowców banku.

Drugim kandydatem nas stanowisko szefa banku, który obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia, był prezes NBP Marek Belka, ale jego kandydatura odpadła w tajnym głosowaniu.

EBOR (ang. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu polityczno-gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej po zakończeniu zimnej wojny.

Czytaj też: CBA aresztowało jednego z najbogatszych Polaków, prezesa Wasko i właściciela innych przedsiębiorstw

Udziałowcami EBOR jest 65 państw oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny. Po rozszerzeniu działalności w ostatnich latach na kraje Azji i Afryki jak Turcja, Mongolia, Maroko, Egipt, Tunezja i Jordania, około połowy krajów członkowskich ma status beneficjentów. Wśród nich pod względem wielkości udzielonych kredytów jedno z czołowych miejsc zajmuje Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA