REKLAMA

Marek Borowski ocenił. Kuchciński przesadził w sprawie posła Szczerby

  • Autor: GP/PAP
  • 22 grudnia 2016 14:46
Marek Borowski ocenił. Kuchciński przesadził w sprawie posła Szczerby Marek Borowski jest parlamentarzystą od ponad 20 lat. Sam wielokrotnie prowadził obrady obu izb. (fot.:youtube.com)

• To, co stało się w Sejmie 16 grudnia, senator Marek Borowski (niezależny) uznał za grubą przesadę. W piątek Marszałek Marek Kuchciński zawiesił posła PO Michała Szczerbę.
• Borowski tak szybkie skorzystanie z zawieszenia przez Kuchcińskiego porównał do przejazdu Pendolino.
• Politycy PiS relacjonowali, że po wydarzeniach z nocy 16 grudnia dostawali pogróżki. Nie bagatelizują tych sygnałów.

Marek Borowski, który przez lata kierował pracami izb parlamentarnych (obecnie jest senatorem), uznał decyzję o wykluczeniu z obrad posła PO, Michała Szczerby za nadużycie. Ta decyzja zapoczątkowała kryzys parlamentarny, który trwa już blisko tydzień.

- Posłowie protestowali za pomocą kartek z napisem "wolne media" - mówił w porannej audycji portalu Onet.pl polityk. - Odbywała się debata, zadawano pytania i trzymano te kartki. Marszałek Kuchciński były tym wyraźnie podenerwowany, choć praktyka była dość normalna.

Borowski podkreślił, że nie dochodziło do krzyków czy awantur.

- Kiedy zadać pytanie miał poseł Szczerba i użył tego zwrotu "Marszałku Kochany" to doszło do spięcia. Marszałek ostrzegł posła, poseł zadaje pytanie... Co ważne sam jestem senatorem z Pragi, więc poprawka posła leży mi na sercu. I nagle Marszałek Kuchciński, jak Pendolino przejechał i wyrzucił posła z sali.

Polityk podkreślił, że takie zachowanie to wykorzystanie ostatecznej sankcji przewidzianej regulaminem Sejmu. - Szczerba zadawał pytanie w temacie - skonstatował Borowski.

Poprawka, o którą chciał zapytać poseł opozycji, dotyczyła funduszy na rozbudowę siedziby Filharmonii Symfonia Varsovia.

Wykluczenie posła w regulaminie

Regulamin Sejmu RP w Art. 175 zapewnia Marszałkowi możliwość zastosowania kar wobec posłów zakłócających obrady Sejmu. Wśród kar, które artykuł wymienia są: zwrócenie uwagi, przywołanie do porządku, i w punkcie 5. wykluczenie z obrad. Poseł wykluczony nie może zabierać głosu do końca posiedzenia, nie może też brać udziału w głosowaniach. Kary te mają charakter gradacyjny, a od zawieszenia przysługuje prawo odwołania.

Poseł Szczerba z niego skorzystał. Komisja Regulaminowa, która rozpatruje odwołanie, nie przychyliła się do postulatów posła opozycji.

Politycy PiS nie uważają, że Marszałek zastosował wykluczenie bezpodstawnie. Sam Marszałek, w środę (21 grudnia) nie mówił o decyzji dotyczącej posła. Dziennikarze nie mieli okazji zadać o to pytań.

Czytaj: "Posłowie opozycji łamią regulamin Sejmu w sposób radykalny"

Piotr Kaleta (PiS) ocenił, że opozycji zależało na eskalacji konfliktu, a jej działania były zaplanowane wcześniej.

Inny z posłów z kalisko-leszczyńskiego, Jan Mosiński, powiedział, że otrzymuje maile: "Wy PISowskie śmieci!" i "Wstydźcie się pisowskie pachołki, pisowskie sługusy. Zasługujecie wyłącznie na potępienie". Poseł Tomasz Ławniczak mówił, że otrzymał maila zatytułowanego "Jutro".

- Odbieram to jako groźbę i zapowiedź wyrządzenia mi krzywdy - ocenił. - To, co robi opozycja, to zwykłe łobuzerstwo i błazenada - skomentował.

Opozycja w czwartek (22 grudnia) nadal była obecna na sali plenarnej Sejmu i wszystko wskazywało na to, że święta także spędzą na ul. Wiejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA