REKLAMA

Marek Jakubiak: Okupacji w Sejmie można było uniknąć. Winna Nowoczesna i marszałek

  • Autor: GP
  • 25 stycznia 2017 09:18
Marek Jakubiak: Okupacji w Sejmie można było uniknąć. Winna Nowoczesna i marszałek Marek Jakubiak (Kukiz'15) jest przedsiębiorcą. Do Sejmu dostał się w 2015 roku z poparciem Pawła Kukiza. Liczy, że uda się poprawić sytuację polskich przedsiębiorców pracą na Wiejskiej. (fot.:facebook.com/pg/Marek-Jakubia)

• Żartem poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak zaproponował wmontowanie pod mównicą w Sejmie zapadni. - Jak poseł na mównicy bredzi, to trzeba zrobić zapadnię i "chlast" go do piwnicy - zażartował.
• Na poważnie polityk ocenił, że Markowi Kuchcińskiemu zabrakło zimnej krwi i trzeba było 16 grudnia nie wychodzić z sali plenarnej.
• Winą za zamieszanie i protest w Sejmie obarczył Nowoczesną.

Poseł Marek Jakubiak (Kukiz'15) miałby rozwiązania dla Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, by sytuacja z 16 grudnia już się nie powtórzyła.

- Podpowiadam Markowi Kuchcińskiemu, że jak poseł na mównicy bredzi, to trzeba zrobić zapadnię i "chlast" go do piwnicy. Byłoby z głowy - żartował poseł w radiu "RMF FM", w środę (25 styczna). A poważnie już dodał: Regulamin to tradycja i są w nim zawarte kary dla posłów. Trzeba umieć zarządzać kryzysem także przez ich stosowanie.

Poseł ocenił, że gdyby był na miejscy Kuchcińskiego w napięty wieczór 16 grudnia, nie opuściłby sali plenarnej po zajściu z posłem Szczerbą. Kuchciński, pod naporem opozycji zgłosił przerwę i wyszedł, co zakończyło się okupacją fotela marszałka. Sejm dopiero 25 stycznia wraca do regularnej pracy.

Kto wywołał awanturę?

- Autorem (grudniowej) akcji była Nowoczesna - zreferował swoje spojrzenie na sprawę Jakubiak. - Przed posiedzeniem plenarnym posłowie spotkali się z minister Anną Kaczmarską - szefową Kancelarii Sejmu, wcześniej radną PiS. -  Tam wypracowano kompromis w sprawie mediów w Sejmie i pracy dziennikarzy. Potem poseł Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus zaczęła akcję z tymi kartkami - opowiadał Jakubiak.

Poseł Nowoczesnej miała rzucić pomysł z kartkami, źródło: twitter.com

Posłowie opozycji 16 grudnia, wchodzili na mównicę niosąc kartki z napisem "#WolneMedia". Taką kartkę miał też poseł Szczerba, który zirytował Marszałka i zainicjował całą sekwencję wydarzeń.

Ponieważ sytuacja, z przełomu grudnia i stycznia, zelektryzowała opinię publiczną, PiS zapowiada gotowość do zmian regulaminy Sejmu. Celem nowych regulacji jest zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości.

Poparcie w sondażach dla Kukiz'15

Część rozmowy z posłem Jakubiakiem zajęły notowania formacji Kukiz'15. W nowym, styczniowym sondażu IBRiS Kukiz'15 osiągnął 7 proc. poparcia., gdy CBOS uplasował formację z 8 proc. poparciem na czwartej lokacie. To jednak wyniki, które nie zmieniają się od miesięcy.

 - Nie wierzę w sondaże - skwitował poseł. Choć wie, że często powtarzana jest ta fraza. - Powiem, że po spotkaniach z Polakami mam inne wrażenie.

Jakubiak zapewnia, że to, po co przyszli do Sejmu w 2015 roku to nie cel, jaki przyświeca partiom politycznym. - Nie jesteśmy w opozycji i nie jesteśmy w koalicji - mówił polityk Kukiz'15. - Przyszliśmy coś zrobić dla Polski, w tym zmienić ordynację.

Więcej o propozycji jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) Kukiz'15 przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA