REKLAMA

Marek Kuchciński jedynką PiS-u w Krośnie

  • Autor: PAP
  • 11 września 2015 18:16
Marek Kuchciński jedynką PiS-u w Krośnie Marek Kuchciński kandyduje w Krośnie

Liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 23 w Krośnie został wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Okręg obejmuje też dawne województwa krośnieńskie i przemyskie. Z tej części Podkarpacia PiS zgłosiło również dwoje kandydatów do Senatu.

- W piątek w Okręgowej Komisji Wyborczej w Krośnie złożyliśmy dokumenty potrzebne do rejestracji listy kandydatów PiS w wyborach do Sejmu w okręgu nr 23 oraz naszych kandydatów w wyborach do Senatu w okręgach nr 57 i 58. Pod listami do Sejmu zebraliśmy 15 tys. podpisów, a pod kandydaturami do Senatu po pięć tys. - powiedział sekretarz zarządu okręgu PiS Krzysztof Sobolewski.

60-letni Kuchciński jest posłem od 2001 r. Był m.in. przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS; wicemarszałkiem Sejmu VI i VII kadencji. W latach 80. represjonowany za działalność opozycyjną. Od 1990 do 1999 r. należał do Porozumienia Centrum; w 2001 r. wstąpił do PiS.

Na drugiej pozycji aniołek Kaczyńskiego

Drugie miejsce na liście w okręgu krośnieńskim ma radna sejmiku woj. podkarpackiego, jedna z tzw. "aniołków Kaczyńskiego" - Anna Schmidt-Rodziewicz.

Z trzeciej pozycji startuje wiceburmistrz Sanoka Piotr Uruski, który jest kandydatem Solidarnej Polski. Natomiast przedstawicielka ugrupowania Jarosława Gowina - Dorota Łukaszyk - startuje z 20. miejsca na liście.

O mandaty poselskie ubiegają się też aktualni posłowie PiS: Piotr Babinetz - z czwartego miejsca, Stanisław Piotrowicz - z siódmego i Bogdan Rzońca - z ósmego.

Podkarpaccy kandydaci do Senatu

O dwa miejsca z tej części Podkarpacia zabiega dwoje kandydatów.

62-letnia Zając, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej senatorze Stanisławie Zającu, startuje w okręgu nr 57 obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno. Senatorem jest od 2010 r.; m.in. wiceprzewodnicząca senackiej komisji środowiska. Od wielu lat działa w Polskim Czerwonym Krzyżu.

W okręgu nr 58 utworzonym z powiatów bieszczadzkiego, jarosławskiego, leskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego, sanockiego i Przemyśla kandydatem został Mieczysław Golba. 49-letni Golba jest przedsiębiorcą i działaczem piłkarskim; poseł od 2005 r. W 2011 r. przeszedł z PiS do Solidarnej Polski.

W kończącej się kadencji okręg nr 58 w Senacie reprezentował Andrzej Matusiewicz (PiS), który w obecnych wyborach z miejsca szóstego ubiegał się o mandat poselski z list PiS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA