REKLAMA

Marek Kuchciński: Kwestia reparacji powinna dotyczyć obu agresorów, którzy napadli na Polskę w 1939 r.

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2017 16:33
Marek Kuchciński: Kwestia reparacji powinna dotyczyć obu agresorów, którzy napadli na Polskę w 1939 r. Marek Kuchciński pytany, kiedy można się spodziewać wyliczeń odnośnie wysokości ewentualnych reparacji, odparł, że to jest trudna sprawa (fot. Sejm/twitter)

Kwestia reparacji wojennych dla Polski powinna dotyczyć obu agresorów, którzy w 1939 roku napadli na Polskę - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Według niego trzeba, zgodnie z prawem międzynarodowym, doprowadzić do poważnej dyskusji na ten temat.

"Dyskusja wokół tego (tematu reparacji wojennych) nastąpiła w związku z tym, że m.in. różne środowiska niemieckie, dość ekstrawagancko, zaczęły się wypowiadać na temat Polski i przeszłości, manipulując nią, czy dezinformując opinię publiczną. Po drugie, w Polsce władze państwowe, czy politycy doszli do wniosku, czy przypomnieli sobie, że sprawa reparacji do tej pory nie została zamknięta" - mówił Kuchciński w TVP Info.

Podkreślił, że "obowiązkiem każdego państwa jest przejrzenie i sprawiedliwa ocena tego, co działo się wcześniej". "Moim zdaniem powinno to dotyczyć naszych sąsiadów z Zachodu, jak i ze Wschodu, a więc obu agresorów, którzy w 1939 roku napadli na Polskę i po ich rządach mamy katastrofalne efekty" - oświadczył marszałek Sejmu.

Jak zauważył, w wyniku napaści na Polskę w 1939 roku ucierpiały nie tylko Warszawa i inne duże miasta. "Takie niedaleko od Krynicy położone miasto jak Jasło zostało zlikwidowane wręcz, w 100 proc. zniszczone przez okupanta. Czy kiedykolwiek oficjalnie władze państwowe, czy samorządowe domagały się odszkodowania? Nie. Czas pójść śladem śp. prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, który doprowadził do takiego bilansu i mniej więcej wiemy, jaką cenę Warszawa poniosła" - mówił marszałek Sejmu.

Pytany, kiedy można się spodziewać wyliczeń odnośnie wysokości ewentualnych reparacji, odparł, że to jest trudna sprawa. "Nie tylko chodzi o dokonanie bilansu, zebranie kwoty, ocenę tych strat, jakie (...) Polacy ponieśli. Ale także tutaj chodzi o to, żebyśmy, działając zgodnie z prawem międzynarodowym, mogli doprowadzić do poważnej dyskusji na ten temat, do jakiegoś ustosunkowania się, nie tylko Niemców, czy na przykład Rosjan, Związku Radzieckiego, ale także gremiów międzynarodowych" -zaznaczył Kuchciński.

"To jest kwestia poważna. Myślę, że trzeba poważnie do tego podejść, ale jest to rzecz nieunikniona, niezbędna, żebyśmy ten etap również jakoś zamknęli" - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • EuPi 2017-09-06 16:54:35
    No to dac reparacje wysiedlonym z akcji Wisła! No i niech bank odda posiadaczom lsiążeczek mieszkaniowych, którzy jeszcze zyją, a stracili duze pieniądze!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA