REKLAMA

Marek Kuchciński marszałkiem sejmu

  • Autor: AS/PAP
  • 12 listopada 2015 17:00
Marek Kuchciński marszałkiem sejmu Marek Kuchciński podczas trzeciej rocznicy pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich w Krakowie (fot. Piotr Drabik/Wikipedia/CC BY 2.0)

Marek Kuchciński (PiS) został wybrany marszałkiem Sejmu VIII kadencji. Poparło go 409 posłów. Jego kontrkandydata marszałka seniora Kornela Morawieckiego (klub Ruch Kukiz'15) poparło 42 posłów.

Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało 458 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 230 głosów.

Po wyborze Kuchciński podziękował posłom za obdarzenie go "tak wielki zaufaniem". Podkreślił, że powierzenie mu funkcji marszałka Sejmu traktuje jako zobowiązanie do pracy dla dobra Rzeczpospolitej. Zapewnił, że będzie stał na straży wolności wypowiedzi posłów i będzie współpracował z rządem i prezydentem.

Kuchciński podziękował też - w imieniu Sejmu - Kornelowi Morawieckiemu, o którym powiedział, że jest on człowiekiem "niezwykłych zasług dla niepodległości Polski, człowiekiem-legendą, człowiekiem Solidarności".

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek informując przed kilkoma dniami, że to właśnie Kuchciński będzie kandydatem jej ugrupowania na marszałka Sejmu podkreślała, że jest on doświadczonym parlamentarzystą. "Był wicemarszałkiem Sejmu, zna procedury, w związku z tym jest to naprawdę bardzo dobra kandydatura - mówiła Witek. - Przy tym jest bardzo kulturalny, myślę że koncyliacyjny, będzie prowadzić obrady w taki sposób, że wszyscy posłowie z różnych klubów będą mieli świadomość, że na tym miejscu siedzi odpowiednia osoba" - dodała.

Następnie Sejm, w drodze uchwały, ustali liczbę wicemarszałków. Projekt uchwały w tej sprawie może wnieść co najmniej 15 posłów. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie. Marszałek Sejmu zarządzi wybór wicemarszałków. Procedura ich wyboru jest analogiczna jak ta przy wyborze marszałka.

Marek Kuchciński urodził się  9 sierpnia 1955 roku w Przemyślu. Poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji. Posiada wykształcenie średnie policealne. W 1978 ukończył Policealne Studium Ogrodnictwa.

Wydawał i współredagował kwartalnik „Strych Kulturalny”. W latach 80-tych działał w niezależnym ruchu chłopskim. Był m.in. członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników. Aresztowany w 1985 roku za działalność opozycyjną.

Współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w województwie przemyskim, członek Krajowego Komitetu Obywatelskiego „S” przy Lechu Wałęsie i do 1999 roku członek Porozumienia Centrum.

W latach 1994-1999 był radnym w Przemyślu, a następnie, do 2001 roku, wicewojewodą podkarpackim. Od 2001 roku związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA