REKLAMA

Marek Kuchciński nie dopełnił obowiązków? PO składa zawiadomienie do prokuratury

  • Autor: PAP/AT
  • 06 marca 2018 13:47
Marek Kuchciński nie dopełnił obowiązków? PO składa zawiadomienie do prokuratury Marek Kuchciński, nie publikując listy podpisów pod kandydaturami do KRS, narusza przepisy - ocenili posłowie PO (Marek Kuchciński, fot.marekkuchcinski.pl)

W naszej ocenie nie ma wątpliwości, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - zaznaczyli posłowie PO. Chodzi o brak publikacji listy podpisów pod kandydaturami do KRS.

  • Posłowie PO zapowiedzieli we wtorek (6 marca), że złożą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
  • Chodzi o brak publikacji listy podpisów pod kandydaturami do KRS.
  • Marek Kuchciński, nie publikując listy podpisów pod kandydaturami do KRS, narusza przepisy regulaminu Sejmu, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej - ocenili posłowie.

Wszystkie działania marszałka w sprawie wyboru KRS są zgodne z prawem - zapewnił w rozmowie z dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Sejm wybrał we wtorek (6 marca) 15 członków KRS-sędziów. Ich kandydatury zgłosiły kluby: PiS (9 kandydatów) oraz Kukiz'15 (6 kandydatów).

Opozycja, m.in. PO i Nowoczesna wielokrotnie apelowały o ujawnienie listy 25 sędziów, którzy poparli poszczególne zgłoszone kandydatury. We wtorek posłowie PO: Borys Budka i Arkadiusz Myrcha zapowiedzieli na konferencji prasowej skierowanie do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia w tej sprawie przestępstwa przez marszałka Sejmu.

Myrcha ocenił, że Kuchciński, nie publikując listy podpisów pod kandydaturami do KRS, narusza przepisy regulaminu Sejmu, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej. "W naszej ocenie nie ma wątpliwości, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Dlatego dzisiaj kierujemy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełniania przestępstwa przez Marka Kuchcińskiego" - dodał poseł PO.

Budka wyjaśnił, że chodzi o przestępstwo opisane w art. 231 Kodeksu karnego (stanowi on m.in., że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).

"Zachowanie marszałka Sejmu powinno być zbadane przez prokuraturę, gdyż nie może być tak, że druga osoba w państwie, naruszając swoje obowiązki, nie dopełniając tego, co na nim ciąży, przekraczając swoje uprawnienia, pozostanie bezkarna. Nie może być tak, że mamy w Polsce równych i równiejszych. Nie może być tak, że marszałek Sejmu, wykonując polityczne dyrektywy, łamie konstytucję, regulamin Sejmu oraz ustawę, którą ten Sejm, większością PiS-owską nie tak dawno przyjął" - podkreślał polityk PO.

Wskazywał, że wbrew obowiązującym przepisom, Kuchciński "ukrywa przed opinią publiczną bardzo istotne dokumenty" i nie dopuszcza posłów do "kluczowych informacji". "Marszałek Kuchciński nie przekazuje posłom informacji, które mogą i powinny mieć wpływ na to, jak posłowie zachowają się przy najbliższym głosowaniu" - mówił poseł Platformy.

Jego zdaniem wgląd do tej listy jest kluczowy "dla sprawdzenia tezy, która pojawia się od dłuższego czasu w mediach, że zdecydowana większość sędziów - kandydatów do KRS nie ma przymiotu niezawisłości, że zostali poparci wyłącznie przez określoną wąską grupę sędziów zależnych od prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości, posła i szefa partii w jednej osobie, czyli Zbigniewa Ziobrę". "Być może - mówimy tu o dużym prawdopodobieństwie - w tym procederze zgłaszania sędziów do KRS uczestniczyła bardzo wąska grupa - grupa, umownie mówiąc - trzymająca władzę sędziów powiązanych z ministrem sprawiedliwości" - dodał Budka.

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka we wtorek po raz kolejny zapewnił, że "wszystkie działania marszałka Sejmu są zgodne z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa". "Procedura wyboru sędziów członków KRS jest szczegółowo opisana w przepisach, a każdy jej etap został zrealizowany. Dotyczy to całości procedury. W sprawie załączników do zgłoszeń sędziów-kandydatów wielokrotnie informowaliśmy, że mocą ustawy są wyłączone z publikacji" - wskazał Grzegrzółka.

Jak dodał, również Kancelaria Sejmu w tej sprawie "wykonuje przepisy zawarte w ustawie, która zabrania podania ich do publicznej wiadomości". "Artykuł 11c daje podstawę prawną do ograniczeń w tym zakresie, ze względu na ochronę prywatności" - zaznaczył dyrektor CIS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pola53 2018-03-06 15:14:53
    mnie nie interesuje kto kogo popiera, tylko czy sprawiedliwie sędzia sądzi, a jak w środowisku kwitnie ostracyzm, to nic dobrego dla samego srodowiskaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA