REKLAMA

Marek Magierowski: Naszym zadaniem przekonywanie partnerów, że nowela o IPN została źle zinterpretowana

 • Autor: PAP/JS
 • 02 lutego 2018 18:47
Marek Magierowski: Naszym zadaniem przekonywanie partnerów, że nowela o IPN została źle zinterpretowana Marek Magierowski był też pytany o oświadczenie ambasady Izraela w Polsce wskazujące na narastanie nastrojów antysemickich w naszym kraju. (fot.youtube.com)

Naszym zadaniem jest przekonywanie partnerów, także z Izraela i USA, że nowela ustawy o IPN została źle zinterpretowana - powiedział wiceszef MSZ Marek Magierowski. Nie stanowi ona - dodał - zagrożenia dla wolności słowa w Polsce, ani dla stabilności relacji z tymi dwoma państwami.

Odnosząc się do nowego oświadczenia Departamentu Stanu USA, Magierowski - który odpowiada obecnie w resorcie m.in. za politykę amerykańską i bliskowschodnią, a według doniesień mediów jest również kandydatem na stanowisko ambasadora RP w Izraelu - zaznaczył w Markowej, że w ostatnich dniach miał okazję rozmawiać z amerykańskimi dyplomatami, a także z przedstawicielami środowisk żydowskich w Stanach Zjednoczonych.

Powiedział, że w rozmowach tych przekonywał, że "obecna nowelizacja w żadnym stopniu nie narusza nie tylko wolności badań historycznych, ale w ogóle wolności słowa i tego typu obawy wynikają z pewnych, mówiąc najoględniej, nadinterpretacji, które, szczególnie po przegłosowaniu tej ustawy w Sejmie, pojawiły się w ustach niektórych izraelskich polityków".

"Naszym zadaniem jest oczywiście przekonywanie naszych partnerów - także ze Stanów Zjednoczonych i z Izraela - że ta ustawa została źle zinterpretowana, wręcz fałszywie zinterpretowana" - podkreślił Magierowski.

"Rozumiemy wszystkie te kontrowersje, rozumiemy wątpliwości, które wokół tej ustawy narosły, ale ta ustawa była absolutnie niezbędna w naszym przekonaniu; chcemy przekonać naszych izraelskich i amerykańskich partnerów, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia nie tylko dla wolności słowa w Polsce, ale także dla stabilności naszych relacji z oboma tymi państwami" - dodał.

Stwierdził jednocześnie, że reakcje ze strony izraelskiej w kolejnych dniach po uchwaleniu noweli "były dużo bardziej stonowane". "Widać wyraźnie chęć dialogu" - powiedział wiceszef MSZ.

Wyraził nadzieję, że "jak najszybciej" zbierze się zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Dopytywany o możliwość przygotowania kolejnej nowelizacji przepisów o IPN w razie, gdyby prezydent podpisał obecną nowelę, Magierowski wskazał jednocześnie, że głównym zadaniem zespołu "nie jest praca nad tą nowelizacją".

"Jest to autonomiczna decyzja oczywiście polskiego parlamentu i decyzja także pana prezydenta - czy ją podpisze, czy nie. Natomiast to powinna być komisja, która będzie zajmowała się sprawami rzeczywiście trudnymi w naszych dwustronnych relacjach (...) na tyle skutecznie, żeby można było unikać tego typu kontrowersji w przyszłości" - mówił.

Wiceminister był też pytany o oświadczenie ambasady Izraela w Polsce wskazujące na narastanie nastrojów antysemickich w naszym kraju.

"Nie ma miejsca na antysemityzm w Polsce i wszelkiego rodzaju tego typu przypadki będą tępione zarówno prawnie, jak i werbalnie przez polskich polityków i przez obecny rząd" - odpowiedział Magierowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • puszatek 2018-02-05 23:02:16
  Do Madej: Śpieszyli się, bo powstała żydowska ustawa 447, w której Żydzi chcą odzyskać kamienice, lasy, zakłady przemysłowe w Polsce nieprawnie, bo nie ma do tego spadkobierców. Oni chcą wyrwać z Polski kupę kasy szkalując nas i wmanewrowując nas w dokonanie holokaustu, przez co pod presją całego świata wyłudziliby od nas tyle kasy, że nie wiem czy jako naród byśmy przetrwali. Nowelizacja ustawy IPN jest w stanie ustawę 447 zablokować. I o to chodzi. Nie damy wyłudzaczom i łajdakom nic, co najwyżej kop w (...) im się należy.
 • Madej 2018-02-02 18:57:52
  USA tupnęło w podłogę i PiS na kolanach!!!!!!!! A po co śpieszyli się?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA