REKLAMA

Marek Magierowski: Polexit to absurd

 • Autor: GP/PAP
 • 14 marca 2017 15:06
Marek Magierowski: Polexit to absurd - Prezydent nie będzie mówił o Polexicie - zapewnił Marek Magierowski z Kancelarii Prezydeta. Na zdjęciu Magierowski w materiale promocyjnym Kancelarii. (fot.:youtube.com)

Po tym, jak opozycja zaczęła atakować PiS sugerując wyjście Polski z UE, Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta studzi atmosferę. - Prezydent powie, że „Polexit” to absurd - stwierdził we wtorek (14 marca) Magierowski.

• Opozycja atakuje PiS za rzekome działanie na rzecz wyjścia z UE.

• Marek Magierowski, pytany o stanowisko prezydenta w tej sprawie odpowiada, że Polexitu nie będzie. - To absurd - stwierdził polityk Kancelarii. 

We wtorek (14 lutego) Marek Magierowski, reprezentujący Kancelarię Prezydenta zabrał głos w toczącej się debacie o ewentualnym wyjściu Polski ze struktur Unii Europejskiej (UE). Taką narrację po czwartku (9 marca) nadała opozycja. Politycy PO przekonywali w pierwszej połowie tygodnia, że Jarosław Kaczyński chce wyprowadzić Warszawę z Unii.

- Działalność PiS opiera się na współpracy ze wszystkimi politykami w Europie, którzy są zainteresowani rozwaleniem Unii Europejskiej - ocenił też we wtorek (14 marca) poseł PO Mariusz Witczak. Jak dodał - Kaczyński wyprowadza Polskę z Unii nie tylko mentalnie i formalnie, ale też wyprowadza ją z towarzystwa państw demokratycznych.

Według Witczaka, sojusze zawierane w ostatnich miesiącach przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego świadczą o tym, że PiS "poszukuje rozwiązań na osłabienie Unii i na jej demontaż".

Czytaj też: Schetyna zapowiedział kiedy złoży wniosek o odwołanie rządu

- "Polexit” to absurd - stwierdził na antenie Polskiego Radia Magierowski. - Nigdy taka koncepcja nie pojawiła się wśród liderów obecnie rządzącej partii w Polsce. Nie ma takiej koncepcji i prawdopodobnie nigdy nie powstanie - dodał.

Magierowski podzielił tym samym ocenę polityków PiS, której jasny dowód dał w poniedziałek (13 marca) Jarosław Kaczyński. Więcej o wystąpieniu lidera PiS przeczytasz tutaj.

Czytaj też: Wicepremier chce pozostania w UE, nie ma mowy o Polexicie

- PiS - wbrew temu, co sądzą niektórzy komentatorzy szczególnie prasy zachodniej - nie jest partią eurosceptyczną - uzasadniał jeszcze Magierowski. - Ma swoje wątpliwości, co do obecnego funkcjonowania Unii. Chciałoby Unię naprawiać, dlatego, że o ile “Polexit” w ogóle nie wchodzi w grę, ale wchodzi w grę “Eurexit”, czyli rozkład Unii Europejskiej.

Wiele razy politycy PiS, zarówno teraz, jak i wcześniej, argumentowali że UE wymaga reformy. To realne problemy Unii Magierowski stawia za konieczne do rozwiązania, a nie "wydumany polski exit".

Sytuację zogniskowało, niekorzystne dla Polski, głosowanie na szefa Rady Europejskiej. W czwartek (9 marca) stosunkiem głosów 27 do 1, państwa Unii przedłużyły mandat na stanowisku szefa Rady Donaldowi Tuskowi. Warszawa, jako jedyna zgłosiła sprzeciw.

Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych odnosząc się w poniedziałek (14 marca) do tego głosowania mówił:

- Jesteśmy zaskakiwani wieloma sytuacjami. Ta rozgrywka, która miała miejsce w czwartek (9 marca), to - używając języka sportowego - było jak zaproszenie do gry w finezyjną piłkę nożną, a na boisku okazało się, że mieliśmy przeciwko sobie drużynę rugby. W związku z tym, musimy się przygotować też na tego typu rozgrywki - skomentował metaforycznie całą sprawę Witold Waszczykowski w radiowej Jedynce.

Jak zaznaczył, wielokrotnie przez lata mówił, "że Unia Europejska nie jest klubem altruistów". - Ale jednak ciągle wierzyliśmy, że jest to instytucja, która jednak stara się pracować według pewnych zasad i stara się nie upokarzać państw członkowskich - dodał.

Według ministra spraw zagranicznych, w kwestii wyboru szefa Rady Europejskiej "doszło do zwichnięcia, złamania wszelkich reguł i zasad". - W czasie, kiedy premier Beata Szydło dyskutowała nad różnymi kwestiami, równolegle toczyły się dyskusje ekspertów i prawników europejskich, jak obejść to, o czym rozmawia pani premier - powiedział Waszczykowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA