REKLAMA

Marek Ziółkowski wiceszefem MSZ ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa

  • Autor: PAP
  • 22 grudnia 2015 18:51
Marek Ziółkowski wiceszefem MSZ ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa Marek Ziółkowski (fot. Sławomir Kaczorek/Senat Rzeczypospolitej Polskiej/CC BY-SA 3.0 pl)

Polityka wschodnia i bezpieczeństwo: za te obszary będzie odpowiadał nowy wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski - podało we wtorek MSZ. W przeszłości Ziółkowski był m.in. ambasadorem RP w Kijowie i dyrektorem Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ.

"Podsekretarzem stanu odpowiedzialnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za sprawy polityki wschodniej i bezpieczeństwa został Marek Ziółkowski. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło podpisała nominację z dniem 22 grudnia 2015 r." - poinformowały we wtorek 22 grudnia PAP służby prasowe MSZ.

Marek Ziółkowski ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1991 r. jako konsul na Białorusi. Po przekształceniu w 1992 r. ówczesnego konsulatu w Mińsku w Ambasadę RP, pełnił do 1996 r. funkcję zastępcy szefa misji. W MSZ w latach 1997-2001 zajmował się problematyką państw Europy Wschodniej jako zastępca dyrektora i dyrektor Departamentu Europy Wschodniej.

W maju 2001 r. został mianowany na Ambasadora RP w Kijowie, gdzie pełnił misję do 2005 r. Po powrocie do centrali MSZ, w latach 2006-2008, był zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa, a następnie dyrektorem Departamentu Współpracy Rozwojowej (2008-2011).

W czerwcu 2012 r. prezydent mianował Marka Ziółkowskiego ambasadorem RP w Kenii i dziewięciu innych krajach Afryki Wschodniej oraz Stałym Przedstawicielem RP przy UNEP i UN Habitat.

Ziółkowski jest autorem wielu publikacji na temat Białorusinów i Ukraińców w Polsce. W 2008 r. opublikował książkę "Projekt Ukraina". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia RP i ukraińskim Orderem Jarosława Mądrego V klasy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA