REKLAMA

Maria Szonert-Binienda zawieszona w pełnieniu obowiązków konsula

  • Autor: PAP
  • 05 maja 2017 10:12
Maria Szonert-Binienda zawieszona w pełnieniu obowiązków konsula Maria Szonert-Binienda w Senacie (fot.Facebook/Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że dopóki sprawa grafiki przedstawiającej Donalda Tuska w mundurze SS, nie zostanie wyjaśniona, Maria Szonert-Binienda, nie będzie wykonywała obowiązków konsularnych.

- Pani Szonert-Binienda, która była konsulem honorowym w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłego miesiąca zgłosiła się do mnie z pismem, oddała się do dyspozycji. Jednocześnie informowała, iż podjęła działania wyjaśniające sprawę wpisu na jej Facebooku. Uznałem, że dopóki ta sprawa nie zostanie wyjaśniona pani konsul nie będzie wykonywała obowiązków konsularnych, tak, że de facto nie sprawuje dzisiaj funkcji konsula - powiedział Waszczykowski w piątek w Programie III Polskiego Radia.

Chodzi o grafikę przedstawiającą Donalda Tuska w mundurze SS, zamieszczoną w mediach społecznościowych na profilu Szonert-Biniendy. W sobotę pełnomocnik Donalda Tuska, mec. Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej przez konsul honorową RP w Ohio. W niedzielę PAP dowiedziała się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, że Maria Szonert-Binienda została zawieszona w pełnieniu obowiązków.

Szef MSZ powiedział w piątek, że Szonert-Binienda uznała, że sprawa powinna trafić do prokuratury. "Z jednej strony (Szonert-Binienda) nie będzie prowadziła czynności konsularnych, z drugiej strony, jeśli sprawa jest tak poważna i (ona) uważa, że powinna się nią zająć prokuratura, to należy to wyjaśnić" - stwierdził.

Przypomniał jednocześnie, że Szonert-Binienda nie jest urzędnikiem państwowym, ani urzędnikiem MSZ. "Jej konto (na profilu społecznościowym) jest kontem prywatnym, więc powinna to wyjaśnić bezpośrednio w kontaktach z prokuraturą" - powiedział Waszczykowski.

- Jeśli pani Szonert Binienda uznała, że sprawa jest wręcz kryminalna, więc proszę to wyjaśnić poprzez prywatne jakby zgłoszenie do prokuratury i wtedy będziemy się zastanawiać. Dzisiaj nie ma takiej sprawy, dzisiaj de facto pani konsul nie pełni swoich obowiązków - mówił szef MSZ.

W sobotę (29 kwietnia) Szonert-Binienda podkreśliła, że kampania medialna przeciwko niej odbywa się w następstwie decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 11 kwietnia 2017 r., która pozytywnie rozpatrzyła jej skargę "na manipulacje stacji TVN 24, zniesławiające ekspertów zaangażowanych w sprawę śledztwa smoleńskiego". Poinformowała, że jej konto na Facebooku zostało zhakowane.

Waszczykowski by też pytany o decyzję o odwołaniu konsula Honorowego RP w Tulancingo (Meksyk). MSZ poinformowało, że Alberto Stebelski-Orlowski z dniem 30 kwietnia br. został odwołany z funkcji Konsula Honorowego RP w Tulancingo (Meksyk). W kwietniu konsul odmówił przyjęcia orderu z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

- Pan konsul honorowy w Meksyku zwrócił się z pewnym manifestem politycznym przeciwko państwu polskiemu, przeciwko władzom Polski, przeciwko prezydentowi. W związku z tym sprawa jest jasna - jeśli nie chce współpracować z państwem polskim, wymienił w swoim manifeście (...) wiele rzekomych zarzutów, to nie powinien reprezentować państwa polskiego - powiedział szef MSZ.

Jak ocenił, konsul powinien sam honorowo podać się do dymisji. "Jeśli tego nie zrobił, to automatycznie traci możliwość reprezentowania państwa polskiego" - powiedział szef MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA