REKLAMA

Mariusz Błaszczak nowym ministrem obrony narodowej

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl/AT
  • 09 stycznia 2018 13:13
Mariusz Błaszczak nowym ministrem obrony narodowej Mariusz Błaszczak zastąpił Antoniego Macierewicza na stanowisku ministra obrony narodowej (fot.twitter.com/MON_GOV_PL)

W wtorek (9 stycznia) Mariusz Błaszczak został odwołany ze stanowiska szefa MSWiA i mianowany szefem Ministerstwa Obrony Narodowej w miejsce Antoniego Macierewicza.

  • Błaszczak obejmując rządy w MON będzie musiał załagodzić napięte stosunki z pałacem prezydenckim.
  • Głównym "biznesowym" zadaniem nowego szefa MON są przetargi .

Mariusz Błaszczak, obejmując rządy w Ministerstwie Obrony Narodowej, będzie musiał się przede wszystkim zmierzyć z dalszą modernizacją wojska. Były szef ministerstwa Antoni Macierewicz dużo w tej kwestii mówił, ale efektów było stosunkowo mało. Innym kluczowym zadaniem będzie lepsza współpraca z pałacem prezydenckim.

Nie jest tajemnicą, ze stosunki pomiędzy głową państwa a byłym już szefem MON były bardzo złe. Brak nominacji generalskiej, blokowanie dostępu prezydentowi do kluczowych informacji z zakresu obronności czy też dziwne działania wobec prezydenckich współpracowników to tylko najważniejsze sporne kwestie.

Teraz jednym z głównych zadań nowego ministra będzie normalizacja stosunków i lepsza współpraca. Jednak o tym, jak rządy Błaszczaka w MON będą oceniane w dłuższej perspektywie, zdecydują przetargi.

Czytaj też: Jest nowy rząd i nowe ministerstwa. Poznajcie ministrów

Jakie najważniejsze przetargi powinny być „oczkiem w głowie” nowego szefa MON?

Chyba najważniejszym ze względów strategicznym będzie przetarg w programie „Wisła”. Dotyczy on zakupu systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu zdolnego zwalczać rakiety balistyczne. Na razie szacowany przez MON budżet 30 mld zł jest znacząco niższy od tego, co oczekują Amerykanie za swoje uzbrojenie.

Jednym z kluczowych programów będzie „Orka”, czyli zakup kilku okrętów podwodnych. Może stać się on okazją do poprawy stosunków z Francuzami, którzy będą jednymi z oferentów.

Do tego dochodzi w końcu zakup śmigłowców i ewentualnie samolotów w miejsce wysłużonych już maszyn radzieckiej konstrukcji.

Kim jest nowy szef MON?

Mariusz Błaszczak to osoba bardzo dobrze znana w krajowej polityce. W końcu od dwóch lat rządził innym siłowym resortem - MSW.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA