REKLAMA

Mariusz Błaszczak: Polska przeciwko systemowi automatycznej relokacji imigrantów

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 21 kwietnia 2016 18:04
Mariusz Błaszczak: Polska przeciwko systemowi automatycznej relokacji imigrantów Głównym tematem posiedzenia Rady była reforma unijnego prawa azylowego (fot. mswia.gov.pl)

• - Rozmawialiśmy na temat systemu relokacji. Nasze stanowisko jest konsekwentne, uważamy, że stały system relokacji jest zły, że przyciąga kolejne fale uchodźców – powiedział minister Mariusz Błaszczak po posiedzeniu Rady ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
• W spotkaniu brał także udział sekretarz stanu Jakub Skiba.

Głównym tematem posiedzenia Rady była reforma unijnego prawa azylowego. Szef MSWiA podkreślił, że Polska będzie przeciwna proponowanym rozwiązaniom, ponieważ zakładają one mechanizm stałej relokacji.  Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że kilka państw popierało stanowisko Polski, a sama dyskusja miała charakter roboczy.

- Jestem przekonany, że nasze stanowisko jako bardzo pragmatyczne i realistyczne znajdzie uznanie ze strony naszych partnerów – podkreślił szef MSWiA.

Minister odniósł się także do kwestii porozumienia Unii Europejskiej z Turcją.

- Ustalenia dotyczące porozumienia z Turcją nie nakładają na nas obowiązku przyjmowania kolejnych migrantów. Bardzo skrupulatnie podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa Polski. Nie podejmiemy żadnej decyzji, która narazi na niebezpieczeństwo Polaków - dodał minister.

Czytaj też: Beata Szydło: Polska to świetne miejsce do inwestowania

Głównym punktem debaty ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich UE, była propozycja Komisji Europejskiej dotycząca ewentualnych zmian w tak zwanym systemie dublińskim polegających na wprowadzeniu mechanizmu automatycznego rozmieszczania uchodźców na terenie Unii.

Jak informuje MSWiA, stanowisko Polski nie ulega zmianie. "Zgodnie z nim, obecne przepisy nie wymagają fundamentalnych zmian, a rząd nie zaakceptuje żadnych rozwiązań, które zakładałyby automatyczną redystrybucję uchodźców. Polska jest przy tym przychylna wszelkim inicjatywom, które pozwolą na zaostrzenie sankcji wobec tych migrantów, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Rząd  deklaruje także zwiększenie liczby funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy będą pomagać w ochronie zewnętrznych granic UE" - czytamy na stronie resortu.

W trakcie posiedzenia była również poruszona kwestia usprawnienia wymiany informacji pomiędzy organami ścigania państw członkowskich, a także bardziej efektywnego wykorzystania narzędzi informatycznych w procesie kontroli granic zewnętrznych.

Zobacz: Prezydent Słowenii z oficjalną wizytą w Polsce. Spotka się z Andrzejem Dudą

Jak przypomina resort spraw wewnętrznych i administracji, Rada ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych jest jednym ze składów Rady Unii Europejskiej, gromadzącej ministrów państw członkowskich. Odpowiada ona za politykę azylową i imigracyjną, współpracę sądową w sprawach cywilnych i karnych, ochronę ludności oraz za zwalczanie poważnej i zorganizowanej przestępczości i terroryzmu. Zajmuje się też sprawami związanymi ze strefą Schengen. Jej zadaniem jest także ułatwianie i ulepszanie koordynacji działań państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego. W tym celu dba ona o ochronę granic zewnętrznych i stara się zacieśniać współpracę policyjną i celną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA