REKLAMA

Mariusz Błaszczak "zbudowany rozmowami" w Brukseli

  • Autor: PAP/JS
  • 15 stycznia 2018 19:23
Mariusz Błaszczak "zbudowany rozmowami" w Brukseli Błaszczak spotkał się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Curtisem Scaparrottim. (fot. MON/twitter)

Podczas spotkań w kwaterze głównej NATO usłyszałem, że wprowadzanie postanowień szczytu Sojuszu w Warszawie będzie kontynuowane; Polska jest gotowa jeszcze bardziej się w ten proces zaangażować - powiedział w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak spotkał się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Curtisem Scaparrottim.

"Jesteśmy w bardzo ważnym czasie, w czasie implementacji, czyli wprowadzania w życie postanowień szczytu NATO, który odbył się w 2016 roku w Warszawie. Usłyszałem od obu moich rozmówców, że te działania są i będą prowadzone" - mówił Błaszczak na konferencji prasowej po zakończeniu obu spotkań.

Ocenił, że realizowanie postanowień warszawskiego szczytu to "szansa dla Polski; proces, na który czekaliśmy od lat". Minister przekazał, że podczas poniedziałkowych rozmów zadeklarował gotowość Polski, by jeszcze mocniej się w ten proces zaangażować.

Błaszczak relacjonował, że w trakcie spotkania sekretarz generalny NATO mówił o tym, że coraz więcej państw przeznacza 2 proc. PKB na obronność. "Pan Stoltenberg mówił o ośmiu państwach, które taką deklarację złożyło. Pięć państw już się z niej wywiązało; Polska jest wśród nich" - oświadczył szef MON.

Przypomniał też, że zgodnie z decyzjami podjętymi przez rząd PiS wydatki Polski na ten cel będą rosły; od 2020 roku do 2,2 proc PKB, a od 2030 do 2,5 proc.

Minister przypomniał, że we wtorek (16 stycznia) udaje się z wizytą do Waszyngtonu, gdzie w środę spotka się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA gen. Herbertem Raymondem McMasterem.

"Jestem zbudowany tymi rozmowami, to były naprawdę bardzo dobre rozmowy. Uważam, że nasi sojusznicy doceniają zaangażowanie Polski, jej wkład w system wspólnego bezpieczeństwa" - powiedział Błaszczak.

Jak podkreślił minister, Jens Stolteneberg przekazał mu, że do pięciu państw wywiązujących się z zobowiązania, by przeznaczać na obronności 2 proc,. PKB, mają - zgodnie z deklaracjami - dołączyć trzy kolejne. Błaszczak przypomniał planowane przez Polskę zwiększanie nakładów obronnych do 2,5 proc. PKB.

Szef MON dodał, że rola szczecińskiego dowództwa wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w strukturze dowódczej sojuszu będzie przedmiotem spotkania ministrów obrony państw NATO, a decyzje mają zapaść na tegorocznym szczycie.

W środę w Waszyngtonie Błaszczak ma się spotkać z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa gen. broni Herbertem Raymondem McMasterem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Polka 2018-01-16 12:21:08
    Błagam Pana niech Pan trzyma Macierewicza jak najdalej od siebie bo on pana skompromituje i zniszczy jak wszystko do czego się weźmie. Mam nadzieję, że wreszcie za Pana rządów poczujemy się bezpiecznie ze stabilnym i dobrym wojskiem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA