REKLAMA

Marsz Niepodległości, blokady na Facebooku: Streżyńska widzi szerszy problem

  • Autor: GP
  • 07 listopada 2016 11:44
Marsz Niepodległości, blokady na Facebooku: Streżyńska widzi szerszy problem Po tym jak Facebook zablokował, a po protestach odblokował, profile organizacji narodowych na stronach portalu, sprawą zainteresowało się Ministerstwo Cyfryzacji. (fot.:KPRM/youtube.com)

• Minister Anna Streżyńska zapowiedziała, że resort cyfryzacji będzie się wnikliwiej przyglądał blokadom na Facebooku.
• - Naruszono zasadę niestosowania prewencyjnej cenzury - mówiła polityk o sprawie blokowania promocji Marszu Niepodległości w ubiegłym tygodniu.
• W myśl minister, trzeba przyspieszyć procedury odwoławcze w sieci od takich decyzji, jaka dotknęła Ruch Narodowy.

Minister Anna Streżyńska komentowała działania i sytuację, która dotknęła promocję Marszu Niepodległości na Facebooku. Profile promujące w mediach społecznościowych inicjatywę były blokowane przez administrację portalu w końcu zeszłego tygodnia (3 i 4 listopada). Ostatecznie udało się je odblokować.

- Blokady maja już historię - mówiła w poniedziałek (7 listopada), w Radiu ZET minister. - Dotyczą tak lewicy i prawicy.

Polityk zaznaczała, że jak wszystkie media, te społecznościowe mają swoją politykę informacyjną. Najczęściej wyłożoną w regulaminach i wytycznych społeczności. - Tam jest dużo nieprecyzyjnych sformułowań - kontynuowała polityk. Jednocześnie polskie prawo w tym temacie jest ułomne, bo nie precyzuje jak należy działać w podobnych sytuacjach - powiedziała.

- Naruszono zasadę niestosowania prewencyjnej cenzury - relacjonowała dalej sprawę wokół Marszu Niepodległości minister cyfryzacji. - Mamy konstytucyjne prawo wyrażania poglądów. Konstytucja USA i Deklaracja Praw Człowieka operują w tym temacie praktycznie podobnymi definicjami.

Czytaj: Ataki hakerskie. Państwa UE muszą powołać instytucje ds. bezpieczeństwa sieci

- Trzeba znaleźć złoty środek w tych regulacjach - powiedziała Streżyńska, po czym argumentowała, że w temacie blokowana różnych stron w portalach społecznościowych sytuacja się komplikuje w momencie odwołania od decyzji administracji portalu.

Odwołanie często zajmuje zbyt wiele czasu

- Trzeba przyspieszyć też procedury odwoławcze - mówiła minister. W jej ocenie problem dotyka wielu sytuacji z życia społecznego i winne są też osoby, które decydują. - Często nie czują lokalnych uwarunkowań politycznych - kontynuowała minister. Przypomnijmy, że o tym co jest, a co nie jest blokowane w ramach Facebooka w Polsce decyduje placówka w Dublinie (Irlandia).

Wedle oceny minister "musimy zastanowić się szerzej nad blokadą na Facebooku".

Polityk podała też inne przykłady. Często, według niej, są blokowane, np. zdjęcia tłumu niosącego biało-czerwone flagi. Takie zdjęcie zablokowano na profilu posła Kukiz'15, Marka Jakubiaka. Sam poseł groził wręcz, że sprawa zakończy się sądem. - Same znaki i organizacje nie podlegają ograniczeniom, chyba że mają zapisane (w regulaminie - red.) cele niezgodne z prawem - mówiła jak powinna wyglądać sytuacja Streżyńska.

- Ocena Facebooka nie może abstrahować od pozycji tego medium - przekonywała dalej minister. - Stanowi on źródło informacji o świecie. Jeśli jest to informacja jednostronna, zniekształcona, to tak nie może być.

Polityk zapowiedziała, że będzie dalej rozmawiać na temat blokad na portalu.

Portal Facebook uzasadniał, że posty i profile prawicowe w ramach serwisu blokowano, bo umieszczano na nich symbol falangi.

Jest to nacjonalistyczny symbol z okresu II RP postaci sylwetki zgiętego ramienia trzymającego miecz. Symbol wywodzi się jeszcze z okresu Pierwszej Rzeczpospolitej. W III RP jest to symbol oficjalny Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP).

Marsz środowisk narodowych w Poznaniu w 2015 roku, symbol Falangi na zielonych flagach, źródło: wikipedia.org/CC

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zdecydowany 2016-11-07 17:32:08
    A (...) lewackich kanciarzy z FB i całą resztę tych czerwonych (...) !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA