REKLAMA

Marsz Wolności. Schetyna nazywa 12 tysięcy bolszewicką propagandą

 • Autor: GP/PAP
 • 08 maja 2017 09:13
Marsz Wolności. Schetyna nazywa 12 tysięcy bolszewicką propagandą W ocenie PO na marszu mogło być nawet 100 tysięcy osób, z liczenia policji niewiele ponad 12 proc. tej liczby. (fot.:PO/twitter.com)

Grzegorz Schetyna (PO) ocenił, że podawanie liczby 12 tysięcy uczestników Marszu Wolności w sobotę (6 maja), to wręcz "język propagandy bolszewickiej", a nie realne liczenie obywateli.

• W ocenie PO warszawski marsz był pochodem 100 tysięcy osób.

• Grzegorz Schetyna w poniedziałek (8 maja) w wywiadzie radiowym powtórzył, że liczy na jedną opozycyjną listę w wyborach samorządowych.

• Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nie ustosunkował się do takiej propozycji PO, w sobotę podkreślał jak na rządach PiS ucierpiała wieś.

• Poniedziałek to też oceny werdyktu Francuzów. Dla Schetyny przed nowym prezydentem Francji kolejne wyzwanie, jakim jest elekcja parlamentarna w V Republice.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w poniedziałek (8 maja) odnosił się do sobotniego marszu PO. W Warszawie 6 maja opozycja, pod przewodnictwem PO, maszerowała pod hasłem walki o wolność w Polsce. Relację z tego marszu przeczytasz tutaj.

Dla lidera opozycyjnej PO marsz był sukcesem, który pokazuje rosnącą siłę i poparcie dla partii, wokół której ma zbudować się blok anty-PiS.

- Było nas wielu - odnosił się w radiu RMF FM Schetyna do zarzutów o małą liczebność maszerujących. Należy zaznaczyć, że w ocenie policji marsz miał w szczytowym momencie około 12 tysięcy uczestników. Różnice w szacowaniu uczestników zdaniem Schetyny wynikały z tego, że odbyło się ono jeszcze nim marsz ruszył. - Widzę, że przedstawiciele mediów narodowych się wycofują z 12 tysięcy. Ja pamiętam ten język propagandy z lat 80. To język propagandy bolszewickiej - stwierdził o wątpiących w liczbę osób na marszu Schetyna.

Dla PO marsz mógł nawet liczyć 100 tysięcy osób.

W dalszej ocenie tej rozbieżności w liczbie uczestników Schetyna podkreślił, że gdyby mówiono w niedzielę o 40 lub 60 tysięcy osób to "można by się kłócić o 10 tysięcy", jednak dla polityka zawężenie uczestników marszu do 12 to po prostu manipulacja.

Postulaty zgłoszone na wiecu

W czasie wystąpień politycznych, jakie miały miejsce w sobotę Grzegorz Schetyna nakreślił polityczny plan na najbliższe lata dla PO. Mówił w nim, że liczy na jedną listę w wyborach samorządowych. Ta elekcja czeka Polskę i Polaków w 2018 roku.

- To początek drogi do wyborów samorządowych i parlamentarnych - mówił jeszcze w poniedziałek Schetyna. Dla polityka formuła jednej listy wyborczej to wyzwanie, które musi opozycja zdać, by pokonać PiS.

Maszerujący w Warszawie zwolennicy PO, źródło: PO/twitter.com

Kosiniak-Kamysz o jednej liście

Formacją, o której mówi się, że może stracić na jednej liście wyborczej jest Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL). Partia jest tradycyjnie formacją elektoratu wiejskiego i w wyborach samorządowych nie raz już budowała swoją pozycję sama, bez koalicji.

Czytaj też: Czym jest dzisiaj PO? Opinia politologa

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o starcie w wyborach samorządowych także w sobotę, właśnie ze sceny w Warszawie.

- Dla nas nie ma ważniejszej sprawy niż Polska, dlatego jesteśmy tutaj wspólnie - wskazał polityk, stojąc obok innych liderów opozycji, Ryszarda Petru, czy właśnie wspomnianego już Grzegorza Schetyny. - Połamano Konstytucję, połamano ustawy, teraz chce się złamać organizacje pozarządowe, chce się złamać samorządy - nie ma na to naszej zgody - podkreślił lider PSL.

Według niego grupą, która została najbardziej przez PiS wyzyskana i odrzucona są polscy rolnicy.

- Tyle mówią o obniżeniu wieku emerytalnego, a wiecie komu go podwyższyli? Tym, którzy najciężej pracują - rolnikom, z dnia na dzień o pięć lat. Nie ma zgody - zapewnił Kosiniak-Kamysz. - Odbijemy PiS-owi polską wieś. Obiecuję to wam, odbijemy wieś - dodał.

"Chcę, żeby to bardzo wyraźnie usłyszeli: czas pańszczyzny u panów minął. Nie damy zrobić z nas chłopów pańszczyźnianych" - podkreślił kończąc.

Echa Paryża

W poniedziałek (8 maja) nie udało się odbiec też od polityki międzynarodowej. Przypomnijmy, że w niedzielę Francja wybrała prezydenta. Zostanie nim młody polityk Emmanuel Macron. Więcej o wygranej we Francji przeczytasz tutaj.

Czytaj też: Premier zaprosiła prezydenta-elekta Francji do Polski

- Wygrał wysoko i trochę niespodziewanie - powiedział o tym werdykcie Francuzów Grzegorz Schetyna, dzień po II turze wyborów. Dla polskiego byłego szefa MSZ jednak Macron nie może osiąść na laurach. W czerwcu bowiem Francuzi będą wybierać nowy parlament i to letnia elekcja pokaże kierunek, w którym pójdzie Francja.

Emmanuel Macron będzie najmłodszym w historii politykiem, który będzie rządził w Paryżu w okresie V Republiki Francuskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Bolszewicy Rządzą 2017-05-08 15:25:30
  Do max..: PO to Liberały. PIS to typowa komuna z pierwszym sekretarzem, aktywem partyjnym, populistycznymi ale nieprawdziwymi hasłami, socjotechniką i pogardą dla praw i wolności jednostki.
 • max.. 2017-05-08 12:26:50
  o co chodzi oni sa bolszewikami cale po i ta bada debili...
 • Janeczka 2017-05-08 11:23:00
  Wstyd, że nasza Policja nie umie liczyć !!!!! Czy to prawda, że jak PIS kiedyś jako opozycja organizował marsze to dawał autobusy za darmo i jeszcze każdemu uczestnikowi 50 zł.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA