REKLAMA

Marszałek małopolski o planach rządu

  • Autor: Piotr Toborek/PTWP - PortalSamorzadowy.pl
  • 04 grudnia 2015 16:54
Marszałek małopolski o planach rządu Jacek Krupa, marszałek Małopolski (fot.malopolska.pl)

Reforma administracyjna była dobrze przygotowana i dobrze funkcjonuje. Wprowadzanie zmian spowodowałoby mnóstwo problemów, przede wszystkim takie pomysły grożą utratą środków unijnych – mówi Jacek Krupa, marszałek małopolski.

Kilkanaście dni temu przejął pan fotel marszałka. Co pan zmieni w polityce regionu?

Jacek Krupa, marszałek małopolski: – Muszę powiedzieć, że od trzech lat jestem członkiem zarządu województwa i razem z poprzednim marszałkiem Markiem Sową uczestniczyłem w tworzeniu i opracowywaniu planów rozwoju Małopolski na najbliższe lata.

Myślę tu przede wszystkim o Regionalnym Programie Operacyjnym, który jest już przecież zatwierdzony i jeśli mogą w nim nastąpić jakieś zmiany, to raczej niewielkie i nie wcześniej niż za dwa-trzy lata.

Podobnie z Małopolskim Planem Inwestycyjnym, który przygotowywaliśmy wspólnie przez ostatni rok. To plan, który zakłada wydanie przez województwo na różnego rodzaju inwestycje ponad 4,3 mld złotych. Ten plan będzie oczywiście podlegał jakimś zmianom, ale generalnie linia zostanie zachowana.

Zastałem więc województwo w momencie, gdy mamy dokładnie określone i zaplanowane co, jak i z kim będzie budowane i finansowane. Będzie to więc kontynuacja tego, co wspólnie zaplanowaliśmy, bo też jesteśmy w takim momencie, że trudno sobie wyobrazić jakieś rewolucyjne zmiany.

Jakie będą pierwsze pańskie działania?

– Najważniejszą rzeczą, którą ja i zarząd zajęliśmy się zaraz po moim zatwierdzeniu, była sprawa walki ze smogiem. W pierwszy dzień obowiązywania tzw. ustawy antysmogowej podjęliśmy działania, które doprecyzowały ustalenia w sprawie stosowania paliw stałych w kotłowniach na terenie Krakowa.

Teraz czekają nas konsultacje i chcielibyśmy, aby na sesji styczniowej sejmiku ta bardzo ważna uchwała została przyjęta.

Czyli walka ze smogiem to nadal priorytet?

– Tak, i to nie tylko w Krakowie, ale w całym województwie. To oczywiście nie zależy tylko od samorządu województwa, ale potrzebna jest tu inicjatywa gmin. Będziemy namawiać gminy, żeby szły śladami Krakowa.

Cały artykuł można przeczytać na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA