REKLAMA

Marszałek Sejmu w dwa lata odbył 20 wizyt zagranicznych i przyjął 60 delegacji

  • Autor: PAP/JS
  • 10 listopada 2017 18:10
Marszałek Sejmu w dwa lata odbył 20 wizyt zagranicznych i przyjął 60 delegacji Aktywność zagraniczna marszałka Sejmu koncentrowała się wokół wymiaru regionalnego (Marek Kuchciński, fot.marekkuchcinski.pl)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, w ciągu dwóch lat sprawowania tej funkcji, odbył 20 wizyt zagranicznych i przyjął w kraju ponad 60 delegacji zagranicznych; głównym celem wizyt zagranicznych marszałka była współpraca regionalna - powiedział doradca marszałka Maciej Szymanowski.

•  Doradca marszałka Sejmu ds. zagranicznych Maciej Szymanowski zaznaczył, że ze względu na polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej ten właśnie wymiar dominował w zagranicznej aktywności marszałka.

•  Drugą osią, wokół której koncentrowała się aktywność zagraniczna marszałka Sejmu, była współpraca regionalna w ramach państw Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Aktywność zagraniczna marszałka Sejmu koncentrowała się wokół wymiaru regionalnego, dotyczyła współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) i Trójmorza. Trójmorze to polsko-chorwacka inicjatywa skupiająca 12 krajów Europy Środkowej, która ma na celu rozwijanie połączeń infrastrukturalnych pomiędzy trzema morzami: Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim.

Doradca marszałka Sejmu ds. zagranicznych Maciej Szymanowski zaznaczył, że ze względu na polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej ten właśnie wymiar dominował w zagranicznej aktywności marszałka.

Znaczące jest - mówił - że udało się w pełni włączyć Sejm w prezydencję Polski w V4 poprzez m.in. udział w dwóch szczytach Grupy Wyszehradzkiej, raz w formule oficjalnej, raz nieoficjalnej, a także poprzez udział parlamentów w konsultacjach w formule wyszehradzkiej przed unijnymi szczytami.

"Grupa Wyszehradzka bardzo ożyła, jeśli chodzi o wymiar parlamentarny, a tak naprawdę rozpoczęła swoją współpracę na tym polu, bo tego wcześniej nie było" - powiedział.

Drugą osią, wokół której koncentrowała się aktywność zagraniczna marszałka Sejmu, była współpraca regionalna w ramach państw Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

"Odbyły się dwa szczyty państw Europy Środkowej i Wschodniej, członków i nie-członków UE, w sierpniu tego i ubiegłego roku. Trzeci jest przygotowywany również na lato przyszłego roku, na lipiec" - poinformował Szymanowski.

Zaznaczył, że marszałek Sejmu był też inicjatorem konferencji "Europa Karpat", która odbyła się we wrześniu w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Tematem spotkania była m.in. współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza, reforma UE, kryzys imigracyjny. Poinformował, że podobne konferencje będą organizowane w innych państwach regionu.

Pytany o plany marszałka dotyczące współpracy międzynarodowej, powiedział, że jeszcze w tym roku, a przełomie grudnia i listopada, odbędzie się nieformalny szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. "Tam poznamy się z nowym kierownictwem czeskiego parlamentu po wyborach. Omówimy współpracę parlamentarną, ale też przyszłoroczne wydarzenia o charakterze symbolicznym" - mówił.

Jak zaznaczył, chodzi m.in. o obchody 100-lecia niepodległości Polski, 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, jak również 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. "Te wydarzenia będą obchodzone w gronie V4 szczególnie uroczyście, na pewno z dużym udziałem posłów i osobiście marszałka Kuchcińskiego" - powiedział Szymanowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA