REKLAMA

Marszałek Senatu spotkał się z Polakami mieszkającymi na Białorusi

  • Autor: PAP/JS
  • 06 grudnia 2016 21:35
Marszałek Senatu spotkał się z Polakami mieszkającymi na Białorusi "Postanowiliśmy nawiązywać kontakty z Białorusią" - powiedział Karczewski w krótkim wystąpieniu podsumowującym wizytę. (fot. Stanisław Karczewski/twitter)

• Spotkaniem z Polakami mieszkającymi na Białorusi zakończyła się wizyta delegacji polskiego Senatu w tym kraju.
• Senatowi przypadło w udziale zaszczytne zadanie kontaktu, wspierania i pomagania Polonii – mówił we wtorek wieczorem marszałek Stanisław Karczewski.

"Senatowi przypadło w udziale to zaszczytne zadanie kontaktu, wspierania i pomagania Polonii. Naszym zadaniem jest was wspierać, nie chcemy niczego narzucać" - mówił marszałek Karczewski do Polaków mieszkających na Białorusi, z którymi delegacja polskiego Senatu spotkała się we wtorek wieczorem w Mińsku.

"Postanowiliśmy nawiązywać kontakty z Białorusią" - powiedział Karczewski w krótkim wystąpieniu podsumowującym wizytę.

"Część osób, z którymi się spotykamy, mówi, że to bardzo źle. Że nie powinniśmy spotykać się z tą władzą, z (prezydentem Alaksandrem) Łukaszenką, a tylko z opozycją i mieszkającymi tu Polakami. Ja jestem innego zdania; uważam, że dialog należy prowadzić" - wyjaśnił Karczewski. "Ocieplenie pewnych relacji nie oznacza, że my popieramy wszystko, co robi ta władza" - dodał.

Zdaniem Karczewskiego polsko-białoruska umowa oświatowa, którą w poniedziałek jednogłośnie ratyfikowała wyższa izba białoruskiego parlamentu, Rada Republiki, "jest niezwykle istotna" dla Polski, a także dla białoruskich Polaków. Podkreślił m.in. wagę nauki języka polskiego dla środowisk polonijnych.

"Dla Polaków z Białorusi to bardzo ważne, że mieli okazję bezpośredniej rozmowy, kontaktu z marszałkiem" - powiedziała Andżelika Borys z nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Jak dodała, członkowie organizacji, reprezentujący różne regiony tego kraju, mówili w prywatnych rozmowach z członkami senackiej delegacji o konkretnych problemach, prośbach, a także dziękowali za to, co już udało się zrobić.

"Myślę, że marszałek dzięki temu będzie miał pełniejszą wizję, jak wyglądają sprawy i problemy Polaków na Białorusi" - powiedziała.

Delegacja Senatu RP przebywała na Białorusi od niedzieli wieczorem. Marszałek Karczewski spotkał się m.in. z prezydentem Łukaszenką i przewodniczącym Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem, którego zaprosił do Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA