REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Dążymy do tego, by Wielka Brytania miała jasny tryb uzgodnień ws. Brexitu

  • Autor: PAP/JS
  • 21 grudnia 2017 15:46
Mateusz Morawiecki: Dążymy do tego, by Wielka Brytania miała jasny tryb uzgodnień ws. Brexitu (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Dążymy do tego, żeby w obszarze Brexitu Wielka Brytania miała jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w okres przejściowy i utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki uczestniczył we wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

Przed rozpoczęciem konferencji szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.

Morawiecki ocenił, że czwartkowe (21 grudnia) polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne. "Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską" - mówił.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE, ale nie Europę, i będzie chciała mieć z Europą jak najbardziej rozbudowane relacje w zakresie polityki obronnej, gospodarczej, finansowej, a także na polu współpracy w zakresie edukacji i spraw wewnętrznych.

"W obszarze samego Brexitu dążymy do tego, żeby nasi partnerzy z Wielkiej Brytanii mieli jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb, bezprecedensowy tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w ten okres przejściowy, a następnie utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie w porównaniu do tego, jak do tej pory była ta współpraca realizowana na forum UE" - powiedział.

Jak dodał, fakt, że Wielka Brytania dalej zostaje częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny", a Brexit powinien prowadzić do możliwie bezproblemowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, z utrzymaniem współpracy na wielu polach.

 

May poinformowała, że rok 2018 będzie rokiem polsko-brytyjskim, rokiem przedsiębiorczości, nauki i innowacyjności. Jak dodała Wielka Brytania i Polska będą współpracować pod względem działań badawczo rozwojowych.

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków mieszkających na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. "Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - powiedziała May.

"Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory" - dodała szefowa brytyjskiego rządu.

May podkreśliła, że zapewniła Morawieckiego, że Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić "wspólnych wartości i interesów".

"Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE" - dodała brytyjska premier.

Oceniła również czwartkowe rozmowy w Warszawie jako bardzo owocne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA