REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Gratulacje naszym przyjaciołom z Litwy z okazji 100-lecia niepodległości

  • Autor: PAP/JS
  • 16 lutego 2018 22:27
Mateusz Morawiecki: Gratulacje naszym przyjaciołom z Litwy z okazji 100-lecia niepodległości Z okazji 100-lecia niepodległości składam gratulacje naszym przyjaciołom z Litwy. Niech Wasza Ojczyzna cieszy się wolnością i pokojem - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Z okazji 100-lecia niepodległości składam gratulacje naszym przyjaciołom z Litwy. Niech Wasza Ojczyzna cieszy się wolnością i pokojem - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. W obchodach na Litwie wziął udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Na uroczystości do Wilna przyjechało kilkanaście głów państw oraz szefowie instytucji europejskich, Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Rady Europejskiej Donald Tusk.

16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.

W czasie podpisania Aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką, dlatego dokument nie oznaczał powstania państwa litewskiego, a jedynie wyrażał wolę narodu do jego stworzenia.

Realna niepodległość Litwy rozpoczęła się kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA