REKLAMA

Mateusz Morawiecki nowym premierem? Ma zastąpić Beatę Szydło

 • Autor: JS
 • 04 grudnia 2017 22:26
Mateusz Morawiecki nowym premierem? Ma zastąpić Beatę Szydło Mateusz Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University (Fot. PTWP/Szymon Jankowski)

W poniedziałek (4 grudnia) w siedzibie PiS odbyło się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z szefami okręgów tej partii. To na nim, jak podaje RMF FM, miała zapaść decyzja o zmianie kadrowej na stanowisku premiera.

Jak donosi rozgłośnia, Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić obecny minister rozwoju i finansów - Mateusz Morawiecki. Do rekonstrukcji rządu dojdzie najwcześniej w przyszłym tygodniu, a z pewnością - przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak podaje rozgłośnia, to nie koniec zmian kadrowych. O dalszych ma zdecydować Mateusz Morawiecki. Wszystko wskazuje jednak na to, że ze stanowiskiem pożegna się szef MSZ - Witold Waszczykowski.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Powiedziała wtedy, że poinformuje o nich w ciągu kilkunastu dni. Rzecznik rządu Rafał Bochenek wskazał w ubiegłym tygodniu, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS mówił na początku tygodnia w TVP, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego "ostateczne decyzje co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Kaczyński pytany wówczas, co się nie udało rządowi przez pierwsze dwa lata rządów odparł: "Jest wiele różnego rodzaju kwestii, takich jakby niedokończonych - ceny autostrad nie spadły w sposób znaczący, a powinny spaść. Mamy do czynienia z różnego rodzaju pytaniami w ogóle w tej całej sferze infrastruktury. Sądzę, że dalej mogłyby pójść zmiany w polityce zagranicznej, a dokładnie jeżeli chodzi o przebudowę aparatu dyplomatycznego".

Nowy premier: bankowiec i poliglota

Mateusz Morawiecki 28 września 2016 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rozwoju i Finansów. Natomiast 16 listopada 2015 r. powołany na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rozwoju.

W 1998 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej m.in. w obszarze finansów. Następnie związał się z Grupą Banku Zachodniego WBK (wcześniej z Bankiem Zachodnim). Od maja 2007 r. był prezesem zarządu tej instytucji.

Mateusz Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest także absolwentem Uniwersytetu w Hamburgu, Uniwersytetu w Bazylei oraz Kellog School of Management Uniwersytetu Northwestern, Evanston w Stanach Zjednoczonych.

Jest współautorem podręcznika z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej. W latach 1998–2001 był członkiem rad nadzorczych Agencji Rozwoju Przemysłu i Zakładu Energetycznego Wałbrzych. Zasiadał też w sejmiku dolnośląskim I kadencji. Od 2008 r. do objęcia stanowiska wicepremiera i Ministra Rozwoju był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Natomiast w 2015 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zna biegle język angielski i niemiecki. Posługuje się również językiem rosyjskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • :-) 2017-12-05 12:26:45
  Do Mieszko: A co w niej dobrego? Jest pacynką kaczyńskiego i tyle. Nie ma własnych myśli.
 • Mieszko 2017-12-05 11:58:52
  Pani Premier jest bardzo dobra na tym stanowisku bzdury piszą.
 • :-) 2017-12-05 09:15:35
  Do w.potega@neostrada.pl: Morawiecki menedżerem? To chyba żart!!! On jest historykiem, któremu wszystko załatwia tatuś. Gdyby nie to, pewnie uczyłby w jakiejś szkole.
 • w.potega@neostrada.pl 2017-12-05 08:59:27
  Sejm powinien ukierunkowywać prace państwowe uchwalając ustawy, ale też kontrolując rząd. Natomiast rządem powinien kierować menedżer, taki jak Mateusz Morawiecki, rozliczany z efektów pracy przez sejm, na podstawie analizy twardych wskaźników rozwoju. Te wskaźniki sejm powinien uzgodnić w kontrakcie z menedżerem biorącym ster zarządzania państwem. Nie jest prawidłowe kierowanie ministerstwem przez posła.
 • koc 2017-12-05 07:16:33
  RMF donosi :D kłastwa wyssane z plaucha oficera prowadzącego! #MuremZaSzydło!
 • fin 2017-12-05 00:41:09
  "Skończył" tyle uniwersytetow , ze chyba na kazdy wypadlo pół roku. Autor zapomnial jednak napisac, gdzie nauczono go tak klamac, bo klamac potrafi jak nikt !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA