REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Państwo musi być przedsiębiorcze

 • wnp.pl
 • Autor: wnp.pl
 • 02 maja 2017 09:17
Mateusz Morawiecki: Państwo musi być przedsiębiorcze Mateusz Morwaiecki (Fot. P. Tracz / KPRM)

W gospodarce opartej na wiedzy i samo państwo musi być przedsiębiorcze. Wbrew temu, co niekiedy powtarzają krajowi przedsiębiorcy - firmy bynajmniej nie powinny być pozostawione same sobie - ocenia wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) przewijają się takie wizjonerskie tendencje jak: elektromobilność i Przemysł 4.0. To krzepi. Ale czy mierzymy tu siły na zamiary?

- W Strategii jest więcej takich szklanych domów niż dwa, które pan wymienił… Część z nich wciąż dojrzewa koncepcyjnie, ale też w czasie naszego dialogu z nauką i firmami rodzą się nowe. Mam nadzieję, że będą w przyszłości uzupełniać listę projektów, które znalazły się w załączniku do SOR.

Przyświeca nam, opisana przez Marię Mazzuccato, zasada przedsiębiorczego państwa. Uważamy bowiem, że w gospodarce opartej na wiedzy i samo państwo musi być przedsiębiorcze. Innymi słowy: w gospodarce, w której wiedza i organizacja są dźwigniami wzrostu - wbrew temu, co niekiedy powtarzają krajowi przedsiębiorcy - firmy bynajmniej nie powinny być pozostawione same sobie. Choćby dlatego, że wówczas mierzą swe zamiary na często skromne siły. I efektem zazwyczaj jest dość prosty produkt lub usługa. A kiedy w grę wchodzą skomplikowane produkty lub usługi, potrzeba już ekosystemu. Dopiero przy wsparciu zasobów państwa czy innych firm, ich działanie może zyskać koła zamachowe.

Powiedział pan niedawno, że „rok temu śmiano się z wizji elektrycznych autobusów i samochodów w Polsce. Tymczasem, jest duża szansa, by powstała u nas fabryka elektrycznych autobusów, a może i aut”. Zastanawia to „może”…

- Pokażę panu, jak działa przedsiębiorcze państwo, wspierające przedsiębiorcze firmy, na przykładzie prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju flagowego projektu elektrycznego autobusu.

Przygotowano go na fundamencie budowy ekosystemu, którego zwornikiem jest potencjał i globalne doświadczenie wiodącego producenta autobusów - Solarisa. Inaczej startowalibyśmy niemal od zera… Ale taki złożony produkt jak autobus elektryczny potrzebuje wielu komplementarnych elementów wspierających, jak baterie, infrastruktura ładowania, standaryzowana elektronika i oprogramowanie obsługujące ten złożony system czy wreszcie technologie napędowe - gdzie nieocenione są kompetencje takich firm jak EC Engineering, Ekoenergetyka, Impact, Medcom czy instytutu badawczego Komel.

Kiedy - dzięki specjalnemu modelowi projektu rozwojowego w NCBiR - będziemy mieć już platformę autobusu, potrzebujemy infrastruktury i klientów: spółek dystrybuujących prąd oraz miast, które zakupią autobusy w większej liczbie. Tę pracę nad całościowym ekosystemem w resorcie rozwoju odrobiliśmy. I w tym sensie fabryka autobusów elektrycznych już istnieje.

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Jesteśmy teraz u siebie.. 2017-05-03 19:20:38
  Do Krynicki: Weź człeku lepiej pędzel i ma luj! Może to będzie leppsze? Masz rację Wili, ja też dmuchnę. I na Bezia/ę/ szkoda czasu i atłasu. Nie rozumieć podstawowych rzeczy, to brak oleju, jak mawiała nasza Babcia ...
 • wili 2017-05-02 18:33:54
  Do Krynicki: Ty jestes zwyklym gburem ktory kocha wlasny czubek nosa i PO a po za tym czlowiek ktory pieprzy takie glupoty jest zwyklym pylkiem i cibie terz zdmuchnolem
 • Bezia 2017-05-02 16:58:33
  Do Krynicki: Ten Morawiecki, to jest miękki palant; szkoda czasu i atłasu, jak mówił Król Staś
 • Jurek Saks 2017-05-02 16:48:49
  Jak najmniej Państwa w gospodarce! Państwo w gospodarce, to korupcja i renta polityczna dla kadr partyjnych. Idotka pracujaca w opadającej fabryczce niedawno przy mnie powedziała, "Ja tam dla prywaciarza robić nie będę..." Tę filozofię zacofania i gospodarczej głupoty wykorzystuje Jarosław Kaczyński i jego Balcerowicz - p. Morawiecki.
 • Krynicki 2017-05-02 10:14:25
  Zapisz się może do partyjki tatusia i przestań opowiadac człowieku bajki dla grzecznych dzieci, ty ciagle żyjesz w jakimś wyimaginowanym świecie opartym na absurdzie, braku sensu i spójności, gdzie oczywiście z powodów czysto ideologicznych panuje realny socjalizm i brak demokracji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA