REKLAMA

Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Angelą Merkel: Współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w Europie

  • Autor: PAP/JS
  • 19 marca 2018 19:35
Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Angelą Merkel: Współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w Europie Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Współpraca między Polską a Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in. wypracowania nowych ram finansowych - mówił na konferencji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki.

  • Merkel podkreśliła, że wizyta w Polsce, po ponownym wybraniu na stanowisko kanclerza Niemiec, była dla niej ważna, a rząd niemiecki chce "pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie".
  • "Premier (Morawiecki) zwrócił uwagę na to, że jest to zapisane w umowie koalicyjnej, ale to jest też urzeczywistniane" - mówiła.
  • Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym.

Premier poinformował, że pogratulował Angeli Merkel ponownego wyboru na stanowisko kanclerza Niemiec.

"Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera, przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych i też w szerszej perspektywie. Cieszę się także, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której mowa jest też w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu" - mówił szef polskiego rządu.

Czytaj też: Miliardy zbliżają Angelę Merkel z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim

Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym.

"Uważamy, że bliska współpracy między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie zarówno w kontekście nowej agendy po Brexicie po marcu 2019 r. jak również wypracowania nowych ram finansowych, też wspólnej polityki cyfrowej, polityki w zakresie bezpieczeństwa czy polityki przemysłowej" - dodał premier.

"Mówiliśmy o oburzającym ataku, przy użyciu gazu chemicznego, jaki miał miejsce w Salisbury. Uzgodniliśmy, że Unia Europejska powinna dać stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź i oczekujemy od Unii, aby w konkluzjach po Radzie Europejskiej temat rosyjskiego ataku się również znalazł" - relacjonował szef polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz.

Wśród tematów spotkania wymienił także "ostatnie działania protekcjonistyczne", które pojawiły się na świecie. Jak dodał, wspólnie z Merkel skomentowali je "jako coś niepokojącego".

"W kontekście przyszłości Unii zgodziliśmy się, że kwestią kluczową jest teraz zagwarantowanie jedności UE przede wszystkim przez skupienie się na oczekiwana ich obywateli państw członkowskich a również na praktycznej stronie funkcjonowania Unii, na dawaniu obywatelom jak największej wartości z UE, stabilności, bezpieczeństwa" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, "to są czynniki, które wyraźnie obywatele sygnalizują w ramach kolejnych wyborów w kolejnych krajach członkowskich".

Merkel podkreśliła, że wizyta w Polsce, po ponownym wybraniu na stanowisko kanclerza Niemiec, była dla niej ważna, a rząd niemiecki chce "pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie". "Premier (Morawiecki) zwrócił uwagę na to, że jest to zapisane w umowie koalicyjnej, ale to jest też urzeczywistniane" - mówiła.

Kanclerz Niemiec przypomniała w tym kontekście piątkową wizytę w Warszawie szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa. "My chcemy w ten sposób pokazać, że nawet jeżeli nasze rozmowy nie zawsze są proste, że my jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani, że chcemy rozwijać nasze relacje i chcemy rzeczywiście też posunąć się naprzód"

Jak dodała pozytywnym elementem relacji polsko-niemieckich są "ścisłe stosunki gospodarcze".

"Popieramy zdecydowanie format Trójkąta Weimarskiego i będziemy się angażować na rzecz tego, aby były tutaj spotkania w ramach tego formatu" - zapewniła kanclerz Niemiec. "Jeżeli chodzi o relacje bilateralne, to mamy zbieżne interesy - z jednej strony w ramach UE, ale również mając na względzie politykę zagraniczną i starania w tym zakresie" - dodała Merkel.

"Z satysfakcją odnotowałem deklarowaną w (niemieckiej - red.) umowie koalicyjnej wolę intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego; Polska jest gorącym zwolennikiem wykorzystania tej formuły jako platformy rzeczywistych konsultacji najważniejszych punktów agendy. Liczymy, że wkrótce dojdzie do takiego spotkania" - powiedział szef polskiego rządu.

Jak dodał, wspólnie z kanclerz Merkel bardzo wysoko ocenili współpracę gospodarczą i handlową obu krajów. "Ona jest niemal modelowa, można powiedzieć bardzo bliska" - podkreślił Morawiecki.

"Obroty handlowe przekroczyły 100 mld euro, są rekordowe i cały czas rosną, bardzo zbliżają nasze gospodarki do siebie. Ta konwergencja między gospodarką polską a niemiecką - o wiele wyżej rozwinięta - (...) ale już ta konwergencja zachodzi" - ocenił polski premier.

"Zapewniłem również panią kanclerz o naszej otwartości na dialog zarówno z Komisją (Europejską) jak i z instytucjami unijnymi w kontekście różnych debat, różnych dylematów, które teraz prowadzimy" - powiedział Morawiecki.

Szef polskiego rządu dodał, że w kontekście relacji dwustronnych rozmowa z kanclerz Niemiec dotyczyła m.in. różnych kwestii gospodarczych.

"Pani kanclerz (...) zaproponowała, żebyśmy może symbolicznie uczestniczyli w jakimś wspólnym wydarzeniu gospodarczym, co jeszcze bardziej podkreśli naszą wspólnotę interesów" - podał Morawiecki.

"Mamy zbieżne interesy, z jednej strony w ramach Unii Europejskiej, ale również mając na względzie politykę zagraniczną i starania w tym zakresie. Dzisiaj obydwoje potępiliśmy użycie środka paraliżującego w Wielkiej Brytanii. (...) Stoimy ręka w rękę z Wielką Brytanią i wydaje mi się, że jest oczywiste, że podczas Rady Europejskiej w tym tygodniu, w czwartek, wspólnie z Theresą May omówimy ten temat i możliwie też przyjmiemy konkluzję" - powiedziała kanclerz.

Jak mówiła, zarówno Niemcy, jak i Polska chcą mieć w przyszłości "dobre, ścisłe, przyjazne" relacje z Wielką Brytanią, nawet jeśli postanowiła ona opuścić Unię Europejską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • trzezwo myslacy 2018-03-19 19:49:41
    Ale wlazil bez mydla, a o reparacjach wojennych nic ?? To tylko na potrzeby ciemnogrodu, tak jak z katastrofa TU...., nikt trzezwo myslacy nie daje nawet na jote wiary w jedno i drugie kretynstwoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA