REKLAMA

Mateusz Morawiecki potwierdza: Podczas spotkania w Budapeszcie poruszyliśmy temat art.7.1.

  • Autor: PAP/JS
  • 03 stycznia 2018 23:19
Mateusz Morawiecki potwierdza: Podczas spotkania w Budapeszcie poruszyliśmy temat art.7.1. Szef polskiego rządu podczas jednodniowej wizyty w Budapeszcie spotkał się m.in. z premierem Viktorem Orbanem. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Podczas rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbanem poruszyliśmy temat art.7.1.; to Orban pytał o tę kwestię potwierdzając wolę dlaczego wspierania nas - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podczas jednodniowej wizyty w Budapeszcie spotkał się m.in. z premierem Viktorem Orbanem.

Po powrocie do Warszawy Morawiecki był pytany przez dziennikarzy czy podczas spotkania z Orbanem poruszał temat uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7.1 unijnego traktatu wobec Polski w związku ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

Morawiecki tłumaczył, że temat ten pojawił się na samym początku rozmowy z węgierskim politykiem. "Pan premier Orban poruszył ten temat bardzo krótko, ale stanowczo, potwierdził wolę wspierania Polski. Potem rozmawialiśmy o sprawach związanych m.in. z Brexitem i wzajemnym rozwojem gospodarczym" - dodał Morawiecki.

Jak relacjonował, Orban krótko opowiedział też o tym, jakie sam miał problemy pięć lat wcześniej "przy swoim reformowaniu sądów". "I zamknęliśmy ten temat" - zaznaczył Morawiecki.

"Tak wyglądała nasz rozmowa" - podsumował szef polskiego rządu.

Jeszcze podczas pobytu w Budapeszcie wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił dziennikarzom, że kwestia art. 7.1. nie była istotnym punktem konsultacji polsko-węgierskich. "Faktycznie ta nieszczęsna sprawa pewnego nieporozumienia, które toczy się między Warszawą a KE (...) była zaledwie odnotowana na marginesie konsultacji" - dodał.

Viktor Orban podczas środowego wywiadu w TVP Info powiedział, że procedura wytoczona przez Komisję Europejską wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe. "Węgry stoją za Polską. Obecna procedura wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe" - mówił.

Jak dodał, Polskę spotyka ze strony KE niesprawiedliwość, a "wspólnota losu Europy Środkowej" nakazuje Węgrom "stanąć przy boku Polski".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA