REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Przyjęcie euro przez Polskę można rozważyć za 10-20 lat

  • Autor: PAP/JS
  • 15 marca 2017 14:32
Mateusz Morawiecki: Przyjęcie euro przez Polskę można rozważyć za 10-20 lat Mateusz Morawiecki (fot.flickr/premier.gov.pl/P.Tracz/KPRM)

Przyjęcie unijnej waluty można rozważyć za 10-20 lat, gdy Polska będzie bardziej podobna do krajów strefy euro pod względem wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych - mówił na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

• Tak szybko jak byśmy weszli, tak szybko możemy tego żałować - mówił Mateusz Morawiecki, pytany o wejście do strefy euro.

• Wicepremier powiedział, że wprowadzenie euro w Polsce będzie musiało rozstrzygnąć referendum.

• Morawiecki ocenił, że przyjęcie unijnej waluty można rozważyć za 10-20 lat.

Dziennikarze chcieli, by wicepremier odniósł się do wywiadu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla dziennika "Rzeczpospolita", który m.in. odpowiadał na pytanie, czy nie nadszedł czas o powrót do dyskusji o wejściu Polski do unii walutowej.

Morawiecki podkreślił, że Polska nie jest jeszcze podobna pod względem struktury gospodarczej, branżowej, poziomu rozwoju i wynagrodzeń czy swobody przepływu usług między Polską, Francją, Niemcami, Holandią, do państw strefy euro. "Jak będziemy za 10-20 lat bardziej podobni co do wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych, to oczywiście można to rozważyć" - zauważył.

Uznał, że takie rozważanie nie stoją w sprzeczności ze zobowiązaniami akcesyjnymi Polski, istnieje natomiast sprzeczność z zapisem polskiej konstytucji, która mówi, że środkiem płatniczym w Polsce jest złotówka. "Więc też musielibyśmy w referendum rozstrzygnąć" - mówił.

"To naprawdę jest temat wielowątkowy. Przestrzegałbym przed uproszczeniami takimi, jakie robi teraz opozycja - szybciutko wejdźmy teraz do strefy euro. Tak szybko jak byśmy weszli, tak szybko możemy tego żałować" - zaznaczył.

Zdaniem Morawieckiego teoria konwergencji obszarów walutowych, "która weszła w praktykę wraz z utworzeniem strefy euro, jest brutalnie weryfikowana". Podkreślił, że jedną z przyczyn ostatniego kryzysu były nierównowagi - w tym nierównowaga handlowa i nierównowaga w bilansie rachunku bieżącego - pomiędzy południową a północną częścią strefy.

"Południe Europy cierpi dzisiaj na niemożność dewaluacji własnej waluty, na brak możliwości emisji obligacji we własnej walucie, brak kontroli nad polityką monetarną i polityką stopy procentowej" - wskazał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Agata lat82 2017-03-15 15:44:38
    No i chwała Bogu, że tego nie dożyję. To rozsądna decyzja Mazowieckiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA