REKLAMA

Mateusz Pławski złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

  • Autor: PAP/JS
  • 14 listopada 2017 21:58
Mateusz Pławski złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Mateusz Pławski pytany był o hasła na Marszu w wywiadzie dla portalu DoRzeczy.pl (fot. facebook)

Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. "W związku z medialnym szumem powstałym wokół niedzielnego wywiadu, dla dobra sprawy, zrezygnowałem z funkcji" - napisał Pławski na Twitterze.

W sobotę, 11 listopada, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane na demonstracji transparenty. Widniały na nich hasła: "Biała Europa braterskich narodów", czy "Wszyscy różni, wszyscy biali".

Decyzja Pławskiego ma związek z wywiadem jakiego udzielił dla portalu DoRzeczy.pl., w którym powiedział m.in., "że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem".

"Uważamy, że czynnik rasowy, czynnik etniczny jest bardzo ważny, mimo że rasistami nie jesteśmy" - podkreślił Pławski w wywiadzie. "Jesteśmy zdania, że w dzisiejszym świecie, gdzie kultury i etniczności się mieszają, trzeba ten czynnik też podkreślać, natomiast wspomnianych zdjęć nie widziałem" - dodał.

"Niestety dyskurs publiczny został przesunięty mocno w lewo, i każdego kto mówi o takich kwestiach jak kolor skóry czy ogólnie etniczność, próbuje się dyskredytować. W haśle +Biała Europa+ nie ma naszym zdaniem nic złego" - mówił rzecznik MW.

Zapytany, czy to oznacza, że każda rasa powinna zostać na swoim kontynencie, a ktoś o innym kolorze skóry nie może być Polakiem, Pławski powiedział: "My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki - wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem"

Po wypowiedzi Pławskiego na oficjalnym koncie MN na Twitterze podano w niedzielę, że prezes Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zgłosił wniosek o usunięcie Pławskiego z zarządu stowarzyszenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Nie dla faszystów!!! 2017-11-15 10:00:48
    Nie ma miejsca w cywilizowanych społeczeństwach dla ksenofobów, faszystów i szowinistów. Za dyskryminowanie ze względu na rasę, kolor skóry, wyznawaną religię czy płeć powinny być sankcje karne. Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga który kocha wszystkich jednakowo. My tez powinniśmy oceniać ludzi jedynie za ich uczynki a nie za to gdzie się urodzili lub w co wierzą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA