REKLAMA

May: Polska i Wielka Brytania to bliscy sojusznicy w UE

 • Autor: PAP/JS
 • 28 listopada 2016 17:29
May: Polska i Wielka Brytania to bliscy sojusznicy w UE Theresa May i Beata Szydło na wspólnej konferencji (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE; chcemy nimi pozostać po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedziała premier Theresa May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych w Londynie.

May podkreśliła, że relacje między wielką Brytanią a Polską są ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju obydwu państw. "To partnerstwo chcemy wzmocnić w momencie, kiedy Wielka Brytania będzie wychodzić z Unii Europejskiej" - powiedziała.

"Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE. Chcemy pozostać takimi sojusznikami po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE" - zadeklarowała May.

May podkreśliła, że 15 miliardów funtów to łączna kwota handlu między Polską a Wielką Brytanią i rośnie z roku na rok. "Chcemy wspierać wymianę handlową za pomocą wspierania małych przedsiębiorstw" - powiedziała.

"Chcemy wzmocnić więzy między Polakami a Brytyjczykami, tutaj na Downing Street powitaliśmy dzisiaj przedstawicieli Polonii, dziękując im za ich wkład w nasze społeczeństwo, od biznesu przez medycynę, działalność akademicką czy też sztukę" - powiedziała premier May na konferencji prasowej po zakończeniu polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych. Jak przekonywała, celem jest dalsze zbliżanie Polaków i Brytyjczyków.

Premier Wielkiej Brytanii zadeklarowała też, że chce poszerzyć współpracę obu państw w zakresie badań i rozwoju.

May poinformowała, że rozmawiała z premier Beatą Szydło m.in. o tym, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli. "Jako dwaj ważni gracze NATO odgrywamy istotną rolę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko naszym sojusznikom w Europie, ale na całym świecie" - podkreśliła.

Premier Wielkiej Brytanii powiedziała też, że rozmowa z Szydło dotyczyła wzmocnienia wschodniej flanki NATO, "aby zapobiec tam agresji ze Wschodu".

"Nasza współpraca obejmuje również pokój i stabilność na Ukrainie, oba nasze kraje w dalszym ciągu podtrzymują konieczność utrzymania sankcji wobec Rosji" - podkreśliła May.

Premier Beata Szydło podziękowała szefowej brytyjskiego rządu za "symboliczne dwa gesty", które May wykonała w stosunku do Polski i Polaków mieszkających w wielkiej Brytanii.

"Dziękuję, że mogłyśmy wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich polskich lotników, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, walcząc o wolność Wielkiej Brytanii, ale też o wolność Europy, nas wszystkich. Dziękuję, że mogłyśmy również porozmawiać z weteranami II wojny światowej" - powiedziała Szydło na wspólnej konferencji prasowej z szefową brytyjskiego rządu. Premier Polski i premier Wielkiej Brytanii w poniedziałek złożyły wieńce przed Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt na przedmieściach Londynu.

Polska premier podziękowała też May za zaproszenie do rezydencji na Downing Street 10 przedstawicieli organizacji polonijnych. "Bezprecedensowym dla mnie wydarzeniem jest zaproszenie tutaj, do siedziby na Downing Street, przedstawicieli społeczności polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii" - powiedziała Szydło.

"Dziękuję za to docenienie Polski, za docenienie Polaków. Chcę też podziękować pani premier za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali nasi obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii. Wtedy, gdy były akty przemocy, gdy były wydarzenia smutne dla nas wszystkich, na prośbę moją i ministrów pani premier natychmiast zareagowała i dzisiaj razem prowadzimy działania, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii byli bezpieczni" - powiedziała Szydło.

"Z punktu widzenia Polski bardzo istotne jest to, jakie gwarancje będą mieli obywatele polscy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii, ale łączy się to z tym, jakie gwarancje będą mieli obywatele brytyjscy, którzy będą mieszkali i pracowali w innych krajach Unii Europejskiej, a więc jest to nasza wspólna sprawa" - powiedziała Szydło, odnosząc się do pytania jednego z dziennikarzy o konsekwencje Brexitu dla obu krajów.

"Musimy razem w toku negocjacji wydyskutować takie rozwiązania, które zarówno dla obywateli Unii Europejskiej, w tym dla Polaków, jak i dla obywateli Wielkiej Brytanii będą najkorzystniejsze i będą przede wszystkim akceptowalne przez obydwie strony" - podkreśliła premier. Dodała też, że negocjacje dotyczące tej sprawy będą prowadzone w formule UE-Wielka Brytania. Szydło zapewniła, że Polska na pewno będzie brała aktywny udział w tych negocjacjach.

"Brexit będzie na pewno niezwykle interesującym doświadczeniem dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale to jeszcze przed nami. Wielka Brytania musi najpierw złożyć odpowiednie dokumenty i musi podjąć decyzję o tym, że uruchamia już procedurę traktatową. Wtedy będziemy renegocjowali, będziemy rozmawiali" - dodała Szydło.

"Jeszcze raz chciałam podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym, bez względu na to, czy jest, czy będzie już poza Unią Europejską" - przekonywała premier Szydło. "Dla nas nasze relacje, te które dzisiaj mają zupełnie nowe otwarcie, są niezwykle istotne i wierzę w to głęboko, że w kolejnych miesiącach i latach jeszcze je pogłębimy" - powiedziała.

Premier Szydło dodała, że poniedziałkowe spotkanie w Londynie jest "dobrym prognostykiem na to, żebyśmy w kolejnych miesiącach i latach wspólnie (...) podejmowali kolejne ważne inicjatywy".

Premier podczas wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu w Londynie przypomniała, że w poniedziałek rozpoczął się I etap polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych.

"Ustaliliśmy, że będą one kontynuowane. W przyszłym roku takie konsultacje odbędą się w Warszawie" - powiedziała Szydło, dodając, że "w międzyczasie" odbędą się spotkania poszczególnych ministrów.

Polska premier wskazała, że rozmowy ze stroną brytyjską dotyczyły m.in. gospodarki, w tym wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców.

"Tutaj w Wielkiej Brytanii jest ogromna rzesza Polaków, którzy prowadzą działalność gospodarczą. My chcemy ich zachęcić do tego, żeby również tę działalność gospodarczą przenieśli czy prowadzili w Polsce. Chcemy brać przykład z dobrych praktyk, które tutaj w Wielkiej Brytanii są wprowadzone właśnie w obszarze wspierania małych i średnich przedsiębiorców" - powiedziała Szydło.

Dodała, że Polska realizuje w tej chwili plan odpowiedzialnego rozwoju, "którego jednym z ważnych elementów" jest "przygotowana przez pana premiera Morawieckiego +Konstytucja dla biznesu+", gdzie wykorzystywane są "przykłady, modele, dobre praktyki" brytyjskie.

Szydło podkreśliła też, że "zależy nam na współpracy polskich i brytyjskich uniwersytetów". "Staramy się o to, żeby na uniwersytecie w Cambridge była polska katedra, staramy się o to, żeby współpraca między naukowcami, wymiana polskich studentów odbywała się regularnie" - powiedziała premier.

"Rozmawialiśmy również o wsparciu Polonii poprzez to, że będzie nauka języka polskiego, żebyśmy mogli wspierać tutaj różnego rodzaju inicjatywy kulturalne" - dodała.

"To są oczywiście te sprawy, które ważne są dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, ale dla nas, dla Polski niezwykle istotne jest to, że to strategiczne partnerstwo pomiędzy Wielką Brytanią a Polską ma wymiar nie tylko ekonomiczny, nie tylko ten kulturalny, nie tylko wspierania Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii, ale też - to, co jest w tej chwili niezwykle istotne - wymiar bezpieczeństwa" - podkreśliła Szydło. "Wszystko to, co związane jest z naszą wspólną obecnością w NATO, z decyzjami szczytu NATO w Warszawie, wzmocnieniem flanki wschodniej" - dodała.

"Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem, będziemy na pewno ten zakres naszej współpracy cały czas poszerzali" - podkreśliła polska premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA