REKLAMA

Mężydło: Stan wojenny powinien być rozliczony wcześniej

  • Autor: PAP/AT
  • 14 grudnia 2016 12:01
Mężydło: Stan wojenny powinien być rozliczony wcześniej Jaruzelski i Kiszczak już wcześniej powinni być pozbawieni stopni generalskich - uważa poseł PO (Antoni Mężydło, fot.antonimezydlo.pl)

• Poseł PO Antoni Mężydło ocenił, że zapowiedź pozbawienia stopni generalskich Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka to pomysł spóźniony.
• Ale nawet ten symboliczny gest ma sens - dodał.

"Uważam, że tych stopni powinni być pozbawieni znacznie wcześniej. Stan wojenny powinien być rozliczony wcześniej" - podkreślił poseł i były działacz Solidarności w porannej audycji RMF FM.

Jego zdaniem Jaruzelski ma na swoim koncie jeszcze większą zbrodnię niż stan wojenny, to znaczy wydarzenia z grudniu 1970 r. w Gdańsku. "Również w nich uczestniczył. Tam poległo znacznie więcej (ludzi) i były tysiące rannych. Tam były regularne oddziały wojska i policji. Strzelali do demonstrantów, do stoczniowców" - mówił Mężydło.

Na uwagę, że zbrodnie te pozostały nieosądzone, a generała Wojciecha Jaruzelskiego nie skazano, Mężydło odpowiedział, że można to było czynić w ten sposób, "jaki proponuje teraz Antoni Macierewicz, czyli ustawowo. - Zmienić ustawę i pozbawić ich (Jaruzelskiego i Kiszczaka - PAP) tych stopni" - powiedział.

Czytaj też: Dera: Żołnierz nie powinien mieć munduru splamionego krwią Polaków

Na pytanie, czy takie gesty jak degradacja pośmiertna generałów Kiszczaka i Jaruzelskiego są potrzebne, odpowiedział, że tak, że "nawet ten symboliczny gest ma sens". Mężydło zaznaczył, że nikt nie odważy się przywracać tym generałom stopni w przyszłości. "Myślę, że takiej opcji nie ma dzisiaj. Uważam, że partia postkomunistyczna, jaką była SLD, na stałe została wyeliminowana z polskiej sceny politycznej".

We wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie. "Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno Jaruzelskiemu, jak i Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe" - dodał Macierewicz.

Szef MON poinformował, że będzie to decyzja Sejmu. "Będzie to związane z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, której odpowiedni artykuł zostanie tak zmieniony, by ta decyzja była możliwa" - wyjaśnił Macierewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Najarany psychol 2016-12-14 12:35:02
    Proponuję jeszcze skazać Jaruzelskiego i Kiszczaka na kary śmierci (pośmiertnie oczywiście). Gratuluje rządzącym dobrego samopoczucia ale proponuję sprawdzić we właściwym miejscu jego przyczyny.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA