REKLAMA

Michał Dworczyk: Jerozolima i Warszawa są zainteresowane deeskalacją napięcia

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2018 23:45
Michał Dworczyk: Jerozolima i Warszawa są zainteresowane deeskalacją napięcia Dworczyk podkreślił też, że teraz trzeba poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, do którego prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację (Michał Dworczyk, fot.mon.gov.pl)

I Jerozolima, i Warszawa są zainteresowane deeskalacją napięcia, które powstało - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Są pewne rozbieżności, ale nie rozwiążemy spraw, które nas różnią, bez dialogu - dodał.

"Wydaje się, że premier Netanjahu, tak jak premier Morawiecki, chciałby, żeby te nieporozumienia zostały jak najszybciej wyjaśnione" - powiedział Dworczyk w poniedziałek w TV Republika. Dodał, że "i Jerozolima, i Warszawa są zainteresowane deeskalacją napięcia, które powstało". Zaznaczył, że "są, oczywiście, pewne rozbieżności, ale bardzo budujące jest to, iż obaj premierzy ustalili, że powołane zespoły ds. dialogu historycznego rozpoczną prace".

Czytaj też: Jacek Czaputowicz: Po donosach ginęli i Żydzi, i Polacy

Zdaniem Dworczyka, Polska i Izrael "nie rozwiążą tych trudnych spraw, które różnią kraje, bez dialogu". Według niego, Polskę i Izrael łączą dobre relacje, mimo że - jak mówił - "napięcia, które obserwujemy w ostatnich tygodniach są bardzo niepokojące i nie można ich lekceważyć". Szef KPRM podkreślił też, że Polska jest "jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym sojusznikiem Izraela w Europie". "Myślę, że Izraelowi nie trzeba o tym przypominać" - dodał.

Zapytany o kontrowersje, jakie wywołało przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN powiedział, że "termin może rzeczywiście nie był najszczęśliwszy, ale zawsze można było powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej". "Należy oczywiście wyciągać konsekwencje i unikać w przyszłości takich sytuacji, ale w moim przekonaniu nie trzeba już tego roztrząsać" - dodał.

Dworczyk podkreślił też, że teraz trzeba poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, do którego prezydent Andrzej Duda skierował tę nowelizację. "Na pewno będziemy go respektować i postępować zgodnie z tym, jaki będzie" - zadeklarował.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA