REKLAMA

Michał Kleiber: Uchodźcy to ludzie, a nie rzeczy

  • Autor: GP
  • 06 maja 2016 12:07
Michał Kleiber: Uchodźcy to ludzie, a nie rzeczy Prof. Michał Kleiber w wywiadzie naukowym. (fot.:youtube.com)

• Michał Kleiber, były minister nauki, naukowiec i postać związana z PAN, precyzował swoje podejście do UE.
• Zapytano go o kwestie uchodźców, w odpowiedzi podkreśli, że uprzedmiotawia się ich.

Michał Kleiber w piątek (6 maja) udzielił wywiadu na antenie Polskiego Radia. Tematem rozmowy była narastająca trudna sytuacja wokół rozwiązań Komisji Europejskiej dotyczących uchodźców, które zaprezentowano w tym tygodniu.

Profesor Kleiber plan Komisji Europejskiej ocenił jednoznacznie krytycznie. Zwłaszcza, gdy w grę miałoby wchodzić umożliwianie krajom unijnym "wykupienie się" z obowiązku przyjmowania uchodźców. Wedle propozycji Brukseli państwa unijne miałyby zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego odprawiłyby z granicy.

Według pytanego w radiowym studio, to niebezpieczne podejście, które jest bardziej właściwe podejściu do rzeczy niż żywych, pozostawionych w trudnej sytuacji ludzi.

Przeczytaj: Lider PO zaprzecza jakoby PO i Nowoczesna spierały się o marsz 7 maja

- Uchodźcy to nie są rzeczy, tylko ludzie i nie można ich związać i wysłać do kraju, który został im przydzielony odgórnie - argumentował Kleiber.

Polityk wyjaśnił także swoją funkcję jako ambasadora UE do spraw nowej narracji europejskiej. Precyzował, że jest to funkcja, którą pełni czysto społecznie i nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia z unijnego budżetu.

Kryzys migracyjny trwa i jest wiązany z wydarzeniami tzw. Arabskiej Wiosny. Jego intensyfikacja nastąpiła wraz z pogorszeniem się konfliktu zbrojnego w Syrii, który wielu Syryjczyków zmusił do szukania azylu w krajach ościennych, jak i popchnął do podróży do Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA