REKLAMA

Michał Tusk ma zostać przesłuchany przez komisję śledczą 21 czerwca

  • Autor: PAP/JS
  • 13 marca 2017 21:20
Michał Tusk ma zostać przesłuchany przez komisję śledczą 21 czerwca Michał Tusk zajmował się obsługą prasową linii OLT Express i analizą ruchu lotniczego z Gdańska. (fot. youtube.com)

Przesłuchanie Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds Amber Gold wyznaczono na 21 czerwca – wynika z nowego harmonogramu przesłuchań.

W minionym tygodniu komisja śledcza, która bada sprawę Amber Gold zdecydowała, że od kwietnia rozpoczną się przesłuchania świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold.

W połowie 2011 r. Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych OLT Jet Air, a pod koniec 2011 r. liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Expres Regional (z siedzibą w Gdańsku) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r. Upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. W połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

Później okazało się m.in., że ze spółką OLT Express współpracował pracujący w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn ówczesnego premiera Donalda Tuska, Michał Tusk, który miał się zajmować obsługą prasową linii OLT Express i analizą ruchu lotniczego z Gdańska.

Na posiedzeniu komisji śledczej, podczas którego zdecydowano o wezwaniu na przesłuchanie Michała Tuska, szefowa komisji Małgorzata Wassermann powiedziała m.in. że jest to świadek, który istotnie przewija się w materiałach. "Nikt nie ocenia jego roli, a wręcz przeciwnie, uważam, że wskazany jest daleko posunięty umiar, właśnie dlatego, że jego rola jest specyficzna" - mówiła. "Rzadko zdarza się, aby syn premiera pracował w tak skandalicznej firmie, przekręciarskiej i to jest fakt" - dodała przewodnicząca komisji śledczej.

Z kolei poseł PO Krzysztof Brejza stwierdził wówczas, że złożenie wniosku o przesłuchanie Michała Tuska i - jak mówił - "takie siłowe próbowanie uwikłania Michała Tuska w prace" komisji śledczej, związane jest z tym, że posiedzenie komisji odbywało się w przeddzień szczytu UE i decyzji, czy Donald Tusk będzie sprawował kolejną kadencję funkcję szefa Rady Europejskiej.

Oprócz Michała Tuska komisja zaplanowała przesłuchania kilkunastu innych świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym Amber Gold.

Na 23 maja zaplanowano przesłuchanie b. ministra transportu Sławomira Nowaka.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA