REKLAMA

Mieczysław Bagiński z PSL kandydatem ludowców i Platformy Obywatelskiej do senatu

  • Autor: PAP/GP
  • 20 stycznia 2016 19:47
Mieczysław Bagiński z PSL kandydatem ludowców i Platformy Obywatelskiej do senatu Kandydatów może zgłosić osiem komitetów wyborczych, mają na to czas do wtorku (26 stycznia) do północy (fot.fot. Michał Józefaciuk/ senat.gov.pl)

· Mieczysław Bagiński ma być wspólnym kandydatem ludowców i Platformy Obywatelskiej w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 59.
· Wybory odbędą się 6 marca.

Okręg nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Wybory uzupełniające są tam potrzebne po wygaszeniu mandatu senatora Bohdana Paszkowskiego (PiS), który został wojewodą podlaskim.

Kandydatów może zgłosić osiem komitetów wyborczych, mają na to czas do wtorku do północy.

W środę władze wojewódzkie PSL podjęły decyzję, że kandydatem ludowców będzie Mieczysław Bagiński, w przeszłości m.in. wojewoda łomżyński, obecnie radny wojewódzki i wiceprzewodniczący sejmiku.

- Doświadczenie, rozsądek, spokój. Dał się poznać jako osoba, która stara się wszystkich łączyć, a nie dzielić - powiedział o kandydacie Mikołaj Janowski, członek władz wojewódzkich PSL i radny sejmiku.

Bagiński startował w tym okręgu do Senatu w październikowych wyborach parlamentarnych i uzyskał wówczas drugi - po Bohdanie Paszkowskim - wynik, z poparciem blisko 42,7 tys. osób (Paszkowski zdobył wówczas 76,5 tys. głosów).

Bagiński był wtedy także kandydatem popieranym przez PO. Podobnie ma być i teraz. W wydanym w środę oświadczeniu zarząd regionu podlaskiego PO poinformował, że Platforma zdecydowała się poprzeć Bagińskiego.

- Ta decyzja jest kontynuacją koalicji PO-PSL z 2015 roku w ostatnich wyborach do Senatu oraz efektem naszej koalicji w sejmiku wojewódzkim. Chcemy współpracować z PSL-em - powiedział przewodniczący PO w Podlaskiem, poseł Robert Tyszkiewicz.

Dodał, że liczy na poparcie tej kandydatury także przez Nowoczesną i SLD.

- Bo jedyną szansą na przeciwstawienie się PiS-owi jest wyłonienie jednego, wspólnego kandydata, w kontrze do kandydata PiS-u - ocenił Tyszkiewicz.

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie jeszcze swego kandydata nie zaprezentowało. Według informacji prasowych, ma być nim Anna Maria Anders, która jesienią startowała do Senatu z okręgu w Warszawie, ale mandatu nie zdobyła.

Kilka dni temu została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz nowym pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA