REKLAMA

Mieszkanie plus. Minister Smoliński zdradza nowe szczegóły

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 01 sierpnia 2016 09:30
Mieszkanie plus. Minister Smoliński zdradza nowe szczegóły - Chcemy, żeby rząd przyjął projekt Narodowego Programu Mieszkaniowego do końca września br. - mówi Kazimierz Smoliński. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

- W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego przewidziane są instrumenty wsparcia dla wszystkich grup docelowych. Czynsz wyniesie 10 zł/m2 (bez opcji docelowego nabycia własności). Do niego trzeba doliczyć opłaty eksploatacyjne i opłaty za media - mówi Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Jaki jest odzew po ogłoszeniu zasad Programu Mieszkanie Plus? Czy widać zainteresowanie ze strony samorządów i jak przebiegają konsultacje?

Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa: - Konsultacje Narodowego Programu Mieszkaniowego są w toku i spodziewamy się, że większość uwag nadejdzie w sierpniu. Już teraz widać jednak duży odzew ze strony partnerów społecznych. Większość podmiotów zgłasza szczegółowe uwagi do projektu dokumentu, jednak generalnie odzew jest pozytywny. Świadczy to o tym, że środowisko mieszkaniowe oczekiwało na dokument o randze strategicznej odnoszący się do problematyki mieszkaniowej.

Czy wiadomo już ile gruntów mogłoby zostać przekazanych do dyspozycji Narodowego Funduszu Mieszkaniowego?

- Ministerstwo dla celów realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego wykonało wstępną kwerendę zasobów nieruchomości gruntowych należących do Skarbu Państwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Mienia Wojskowego oraz spółek nadzorowanych przez poszczególne ministerstwa. W wyniku tej analizy zidentyfikowano ok. 9 tys. ha gruntów, które mogłyby być wykorzystane pod cele mieszkaniowe. Należy jednak podkreślić, że dane te mają jedynie poglądowy charakter.

Słychać głosy, że tak ogromnemu wyzwaniu sektor publiczny nie podoła. Czy w programie będą uwzględnione tzw. mechanizmy rynkowe?

- Główne działanie przewidziane w programie, czyli budowa mieszkań na wynajem przez Narodowego Operatora Mieszkaniowego, ma się opierać na wykorzystaniu mechanizmów rynkowych. Oznacza to nie tylko brak obciążenia budżetu państwa, ale również możliwość podejmowania współpracy z podmiotami obecnymi na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperami, spółdzielniami mieszkaniowymi, towarzystwami budownictwa społecznego. Również finansowanie inwestycji ma być pozyskiwane na rynku.

Warto też zauważyć, że do sektora prywatnego kierowane są przewidziane w programie działania regulacyjne, w tym stworzenie nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego mającego na celu usprawnienie procesów inwestycyjnych w budownictwie.

Czytaj cały wywiad tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA